Makaleler

Published on Aralık 3rd, 2021

0

Yüzleşmek; yüz ister, yürek ve cesaret ister! | Hüseyin Y.

Yüzleşin ki , toplum olarak helalleşebilelim!

Tarihte hakikatlerle yüzleşmek gerçek anlamda yürek ister, yüz ister. Lakin o yüreği ortaya koyanlarda elbette tarihte yaşar.

Bugün tarih karşısında o sorumluluğa sahip olupta o yüreği ortaya koyamayanları ise tarih, tarihine yüzü olmayan yüzsüzler olarak onları not eder.

Bay K. Kılıçdaroğlu’nun ortaya atmış olduğu helallik açıklaması geniş bir tartışma ile devam ediyor.

Yıllarıdır Türkiye’de yaşanan acı ve dinmeyen gözyaşlarının toplumda derin izler bıraktığı ve kapanmamış ağır yaraların kabuk bağlamış olsada hala kanıyor olması, her hareket onu yeniden yeniden kanatıyor ve milyonlarca insan hala bu travma ile yaşıyor!

Toplumda var olan bu travmaların nasıl bunalımlara evrilmiş olduğu ortadayken elbette böylesi bir adım olumlu ve yerinde bir adım olur.

Ötekileştirilen ve yok sayılan halkların, inançların ve ezilenlere karşı işlenmiş bütün katliamların, cinayetlerin ve soykırımlarla yüzleşmek Türkiye halklarının yıllardır hep en temel istemi oldu!

Lakin, bu istemler hep tekler üzerine kurulmuş bu devlette yine bölücülük ve suç sayıldı. Bunu dile getirenler katledildiğini, zindanlar atıldığını, yerinden yurdundan edilmiş olduğunu yıllardır yaşıyoruz. Bu konuda sayısız kayıpların ve biraz daha ileri gidenlere idamlar edildi.

Bugün yüzbinler zindanlarda neden yatıyor.

Maalesef , bu açıklamayı her kes kendisine yoruyor, çekiyor, şekillendiriyor.

Öncelikle helal ve haram İslami bir deyim yeryüzünde olduğu gibi bizim Mezopotamya ve Anadolu halklarında buna inanan ve inanmayan insanı var. Bu anlamda helallik yerine dünyada kullanılan esas terim olan; YÜZLEŞMEK diyoruz.

YÜZLEŞİN!

Hakikatlerlen yüzleşin!

Tarihlen yüzleşin!

Dününüz ve bugününüz ile yüzleşin!

Yüzleşin ki yüz yüze bakma yüzünüz olsun.

Evet bay Kılıçdaroğlu öncelikle mensubu olduğu CHP’nin bu yüz yılın içinde kendisinin imzasının altında olduğu Qoçgiri’den, Dersim’e, Dersim’den günümüze işlenmiş bütün katliamların, soykırımların ve işlenmiş bütün cinayetlerle hem partisinin iktidarı döneminin ve ondanda öte var olan devlet adına devlet adamı sıfatıyla yüzleşmelidir.

Willi Brand son yüz yılı içinde Nazi Almanya’sının işlediği katliamlar ve soykırımlarla nasıl yüzleşti ve gereğini yerine getirdiyse/getiriyorsa beklentimizde bu vb örnek dahilindedir.

Bay Kılıçdaroğlu önce CHP’nin işlediği, ve Denizlerin idamına o elini kaldıranlar, ve de özellikle yasalara dahilinde olmadan dokunulmazlıklardan ötürü ilk adımı Edirne F-Tipi Cezaevine gidip atması ile başlamalıdır.

Aynaya önce senin bakarak adım atmanı inandırıcı bulurum!

Yoksa iki gün sonra ayrı ağızla ezerim, kırarım bilmem yerle bir edeyim vb seçim manevraları kimseye bir fayda sağlamadı! Bundan sonrada kimseye de sağlamaz!..

Bir Dersimli olarak , Dersimle helalleşmekte kaçana asla hakkımızı helal etmeyiz.

Evet önce bu tarihi hakikatlerle yüzleşki, insanlarla helalleşebilesin.

Yüzleşin ki , toplum olarak helalleşebilelim!

saygılarımla


Hüseyin Y.


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑