Kültür-Sanat

Published on Aralık 8th, 2021

0

Valilikten Kürtçe oyuna ‘pandemi’ yasağı, Türkçe oyuna izin

Kürtçe tiyatronun sahnelenmesine “pandemi” gerekçesiyle izin vermeyen Mardin Valiliği, Türkçe tiyatro oyununa izin verdi.

Mardin Valiliği, Amed Şehir Tiyatrosu’nun 5 Aralık’ta kentte sahnelemek istediği Kürtçe “Tartuffe” oyununa “pandemi” gerekçesiyle izin vermemişti.

Oyuna Kürtçe olduğu için izin verilmediği yorumlarına dair valilik tarafından yapılan açıklamada, Mardin genelinde alınan 15 günlük eylem ve etkinlik yasağının biteceği 17 Aralık tarihinde tekrar başvuru yapılması durumunda talebin değerlendirileceği belirtildi.

Yapılan başvurunun içeriğinde tiyatronun Kürtçe oynatılması ile ilgili herhangi bir ibare bulunmadığını söyleyen valilik, “Pandemi sebebiyle bu tür toplu etkinliklere halkın sağlığı gözetilerek bir takım kısıtlama tedbirleri alınmak zorunda kalınmıştır.” açıklamasında bulundu.

Türkçe oyun serbest

Ancak valiliğin farklı bir tiyatro oyununa izin verdiği ortaya çıktı. Tiyatro Kare tarafından 12 Aralık günü sahnelenecek olan “Ağaçlar Ayakta Ölür” isimli oyuna valilik tarafından izin verildiği öğrenildi. Nevra Serezli tarafından sahnelenecek olan oyun ile ilgili Mezopotamya Ajansı’nın ulaştığı Tiyatro Kare yetkilileri valilikten izin aldıkları bilgisini paylaştı.

Çifte standart var

Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği üyesi Abdullah Ayav, konuya dair yaptığı açıklamada çifte standarda tepki göstererek, “Bu karardan da anlıyoruz ki yasak sadece Kürtçe oyunlar ve Kürtçe etkinlikler için var. Kürtçeye karşı bir sorunları olmadığını iddia eden valilik, bu kararıyla samimi olmadığını ortaya koymuştur. Bu yasak ve engellemelere karşı her yerde etkinliklerimizi Kürtçe yapmaya devam edeceğiz” dedi.

(GazeteKarınca)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑