Afganistan

Published on Ekim 14th, 2021

0

Taliban heyeti Ankara’da

Afganistan’daki Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Türkiye’de temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi.

Afganistan’da iktidarı ele geçiren Taliban’ın Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Türkiye’de temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi.

Muttaki’nin de aralarında olduğu 7 kişilik üst düzey heyet Ankara’da görüşmeler yapacak. Dün gece saatlerinde İstanbul’a gelen heyet, Ankara’da Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelecek. 

Afganistan’da Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından bu Ankara’da yeni hükümetle yapılan ilk temas olacak. Bu ayrıca, Taliban’ın bir NATO ülkesine yaptığı ilk ziyaret oldu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da önceki gün yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki süreçte bazı bakanlarla birlikte Kabil’e gitmeyi düşünüyoruz” demişti.

Heyetin Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile de bir görüşme yapması bekleniyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Taliban’ın Afganistan’da iktidarı ele geçirmesi ardından, Taliban ile aralarında inanç farkının olmadığını söylemişti.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑