Türkiye

Published on Ocak 23rd, 2022

0

SYKP’den zamlara karşı eylem: Krizin faturasını ödemeyeceğiz


Elektrik, doğalgaz ve kira fiyatlarına yapılan fahiş zamlara tepki gösteren SYKP üyeleri birçok kentte eylemler yaptı, “Krizin bedelini biz ödemeyeceğiz. Elektrik ve doğalgaz zamları geri çekilsin” dedi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) son dönemlerde elektrik, doğalgaz ve kira fiyatlarına yapılan fahiş zamlara tepki göstermek için birçok ilde, “Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz” diyerek basın açıklaması düzenledi. Açıklamalarda, “Kapitalizmin genel kriziyle Saray iktidarının keyfi, akıl-dışı ve beceriksiz politikalarının birleşmesi, emekçiler ve yoksullar için hayatı çekilmez, dayanılmaz hale getirdi” denildi.

Mersin

SYKP Mersin İl Örgütü, açıklamayı il binalarında yaptı. Açıklamayı okuyan SYKP Mersin İl Eş Başkanı Fırat Alper Gedik, bu kışın diğer kışlardan çok daha zorlu geçtiğini belirterek, “Kapitalist sömürü çarkının ezdiği emekçiler ve her kesimden yoksul halk; yolsuzluk, kayırmacılık, keyfilik ve akla-mantık dışı politikalarda, emek düşmanlığında ısrar eden AKP-MHP iktidarı altında bir kat daha fazla sefalet, hayat pahalılığı ile boğuşmak zorunda kalıyor” dedi.

Samsun

SYKP Samsun İl Örgütü, açıklamayı Atakum Denizevleri önünde yaptı. Açıklamayı okuyan SYKP üyesi Ulaş Boran Çavuş, rakamları çarpıtma makinesi haline gelen TÜİK’in bile yıllık enflasyonu yüzde 36 olarak açıkladığını vurgulayarak, “Bizim kendi yaşamımızdan bildiğimiz, etimizde-kemiğimizde hissettiğimiz gerçek enflasyon rakamı ise neredeyse yüzde 100. İşsizlik oranları resmi rakamlara göre bile yüzde 22. Kadınlarda ve gençlerde bu oran çok daha yüksek. Bu, çalışabilecek durumdaki neredeyse her 4 kişiden birinin işsiz olması demektir. Çalışanların yüzde 60’ı ise asgari ücrete mahkum” diye belirtti.

İstanbul

SYKP İstanbul İl Örgütü, açıklamayı Süreyya Operası önünde yaptı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi(HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm’de katıldı. Açıklamadan önce söz alan SYKP İstanbul İl Eş Başkanı Gürşenay Dalveren, “Tüm yoksul halka reva görülen zamlarla oluşan ekmek kuyrukları, kesilen elektrik, su ve doğalgaz faturaları halkın ödeme gücünün tamamen düştüğü şu günlerde, maalesef her geçen gün can yakmaya devam ediyor. Zenginler servetlerinin servet katarken, yoksulun açlıkla sınandığı bu günlerde, her kesin sesini çıkarması ve bu zulme dur demesinin zamanı gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Dalveren’den sonra söz alan SYKP İstanbul İl Eş Başkanı Roni Gören, Saray’ın yıllık elektrik faturasının 20 milyon lira olduğunu ifade ederek, “Bu ne demek biliyor musunuz? Bu 60 bin hanenin yıllık elektrik gideri demek. Yani Saray’da ışıklar yandıkça, Saray ısınmaya devam ettikçe, biz karanlıkta ve soğukta kalmaya mahkum oluyoruz. Saray yüzlerce kişilik davetlerde envaiçeşit yemekleri, sofralarında barındırırken bizim çorbamız kaynamıyor. Saray lüks araçlara, uçaklara yatlara, katlara binerken biz ulaşıma verecek para bulamıyoruz. İşte bu düzen onların düzeni. Biz SYKP olarak, sokak sokak, mücadeleyi sürdürdük. Bu düzene ‘böyle gitmez’ demeye devam ettik, etmeye de devam edeceğiz. Buradan bir kez daha haykırıyoruz. Sizin düzeninizi yıkacağız. Kardeşlik, adalet içinde kimsenin kimseyi ezmediği, kimsenin sömürülmediği bir dünyayı kurana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Gören’den sonra ise sözü HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm aldı.

Gülüm, milyonların açlıkla, yoksullukla ve işsizlikle karşı karşıya olduğu bir süreçten geçtiklerini ifade etti.  Bütün bu yoksulluğa rağmen iktidarın, “Ülkede ekonomik kriz yok” dediğini söyleyen Gülüm, şöyle devam etti: “Müjde diye açıkladıkları ekonomik paketlerin halka, yoksullara getirildiğini söylüyorlar. Bir de diyorlar ki,  ‘Daha ne istiyorsunuz? E bu da yetmiyorsa tasarruf edin.’ Küçük ortağın en küçüğü olan ortaklardan biri ‘Eti, kasaptan almayın. Gidin kuzu kesin’ diyor, diğeri ‘Lokmalarınızı azaltın’ diyor, bir diğeri ‘Ampullerin bazılarını söndürün, böylece tasarruf edersiniz’ diyor. Tasarrufu bilmeyenler Saraylarda yaşayanlar bir eli yağda bir eli balda olanlar halk halka tasarrufu öğretmeye çalışıyor. Oysa bugün biz evlerimizde artık kombileri yakmıyoruz. Elektriği neredeyse hiç kullanmamaya başladık. Kadınlar, elektrik masrafı olmasın diye elektrikli aletlerini, çamaşır makinelerini, bulaşık makinelerini kullanmamaya başladılar. Dolayısıyla görünmeyen kadın emeğimiz çok daha fazla sömürülmeye açık hale geldi.”

Gülüm’ün konuşmasının ardından açıklamayı okuyan SYKP İstanbul İl Yönetimi üyesi Ezgi Çetinkaya, “Kapitalizmin genel kriziyle Saray iktidarının keyfi, akıl-dışı ve beceriksiz politikalarının birleşmesi, emekçiler ve yoksullar için hayatı çekilmez, dayanılmaz hale getirdi.  En son elektriğe yapılan yüzde 50-125’lik ve doğal gaza yapılan yüzde 25’lik zamlar ise bütün bu çilelerin üzerine tuz biber ekti. Benzin-mazot-LPG fiyatları ise günlük olarak sürekli arttırılıyor. Bu kalemlerde yapılan her zammın, bütün tüketim mallarında ek zamlara yol açacağını, yoksulluk ve yoksunluğumuzu derinleştireceğini hepimiz biliyoruz” açıklamasında bulundu.

Açıklamadan sonra faturalar yakılarak, zamlar protesto edildi.

Hatay

SYKP Hatay İl Örgütü açıklamayı Defne Armutlu Enerjisa önünde yaptı. Açıklamayı okuyan SYKP Hatay İl Eş Başkanı Mehmet Çelik, “Yapılan elektrik ve doğal gaz zamları bu karakışta bizleri, çocuklarımızı, yaşlı ve emeklileri, işsizleri daha fazla yoksulluk, sefalet ve hastalıklarla baş başa bırakacak.  Çünkü 4 kişilik bir ailenin elektrik faturası 350-400 liraya, kış aylarındaki doğalgaz faturaları ise 500-700 liraya yükseliyor. 2-3 bin liralık ev kiralarına su, telefon-internet faturaları da eklendiğinde asgari ücretin tamamına yakını cebimizden uçup gidecek demektir. Peki, karnımızı nasıl doyuracağız? Çocuklarımızın üst-baş, okul masraflarını ne yapacağız? Ulaşım giderlerini nasıl karşılayacağız? Isınsak açlıkla, ısınmasak soğukla ve hastalıklarla boğuşacağız!” ifadelerini kullandı.

Ankara

Ankara’da kolluk kuvvetleri, SYKP Ankara İl Örgütünün yapmak istediği basın açıklamasını engellemeye çalıştı. SYKP’liler, tüm engellemelere rağmen  Başkentgaz önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan SYKP MYK üyesi Cansel Arslan, “Halkın neredeyse tamamına bu korkunç ikilemi dayatan muktedirler, Saraylarının masraflarından kısmak şöyle dursun, şatafatlarını arttırıp maliyetini halkın sırtına yüklüyorlar; yandaş sermayedarlara ballı ihaleler vererek, vergi afları çıkararak halkın parasını hortumluyorlar; eğitim ve sağlıktan kıstıkları paraları savaş politikalarına, silah sanayicilerine akıtıyorlar” diye belirtti.

İzmir

SYKP İzmir İl Örgütü açıklamayı Eski Sümerbank önünde yaptı. Açıklamaya  SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur’da katıldı. 

Açıklamada konuşan SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, daha önce yaşanan krizlerden çok daha kötü bir krizle karşı karşıya olduklarını ifade etti.  İktidarın, krizin bütün yükünü emekçilere yıktığını söyleyen Uğur, şöyle devam etti: “Kur bu kadar artmışken, yoksulluk bu kadar artmışken, batan bir şirket görebiliyor musunuz? hayır. Krizin bütün yükünü emekçilere, işçilere, çalışanlara, köylülere yıktılar.  İşçiler, sendikalı olamadıkları için, sendikalı olanlar grev yapamadıkları için, üreticiler dertlerini anlatamadıkları için bu sömürü, sefalet, baskı düzenini sürdürebiliyorlar.  İşsizler, işçiler, öğretmenler, öğrenciler bir geleceksizlik içinde çırpınıyorlar ama umudumuz var, bütün bunları değiştirmek mümkün.”

Açıklamayı okuyan SYKP üyesi Sıla Kayhan, bu düzenin böyle gitmeyeceğini belirterek, “Biz işçiler, esnaflar, köylüler, emekliler, kadınlar, gençler… ‘Artır Yeter’ diyoruz! Bu sefalete, bu sömürüye, bu zulme ‘Dur’ diyoruz! Biliyoruz ki sömürgenler, asalaklar sırf biz onları sırtımızdan yere çalmadığımız için bu düzeni sürdürebiliyor. Yoksulluk, işsizlik ve sefalete mahkum değiliz! Ayağa kalkacak ve hem bugünümüzü hem geleceğimizi kendi ellerimize alacağız! Bu krizin bedelini biz ödemeyeceğiz! Elektrik ve doğalgaz zamları geri çekilsin!” dedi.

(Etha, Siyasi Haber)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑