Kadın

Published on Kasım 26th, 2020

0

Stuttgart’ta kadınların eylemi

25 Kasım Kadına Yönelik Şidddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde gününde kadınlar Stuttgart’ta sokaklardaydı. Flashmob dansı ile ‘’Tecavüzcü sensin!’’ sloganları haykırıldı.

Gül Güzel (Stuttgart)

Kadına yönelik günlük şiddete ve kadına yönelik şiddete karşı yürütülen kampanyalara dikkat çekmek için her yerde olduğu gibi Almanya’nın Stuttgart kentinde de kadınlar sokaklardaydı.

Stuttgart Kadın ittifakı bileşenleri olan ‘’ADKH (Avrupa Demokratik Kadın Hareketi), Courage kadın derneği, HDK-A Stuttgart, Yeni Kadın, Rahai Zan (Iran kadın örgütü), Cumartesi Anneleri, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Yaşanacak Dünya, YJK-E (Kürt Kadın Hareketi- Avrupa), Zusammen Kämpfen Stuttgart, MLPD’’ kadınlardan oluşan grupların ortak düzenlediği miting, Stuttgart Schlossplatz meydanında, 25 Kasım, saat 17.00’de açılan stantlar, dağıtılan el ilanları ve açılan pankartlarla başladı. Ardından her kadın inisiyatifinin yaptığı konuşmalarla, 25 Kasım kadına şiddeti önleme gününün tarih, önem, yürütülecek kampanyalar ve mücadelesine vurgu yapıldı.

YJK-E tarfından yapılan konuşma ile, Türkiye’de özellikle Erdoğan Diktatör rejimi ile daha da kötüye giden kadın şiddet, katliam ve sömürüsüne dikkat çekildi. Türkiye’de devlet güvenlik güçleri tarafından katledilen çocuk yaşta ve devrimci kadınların isimleri okundu. Erdoğan emri ile Kuzey Suriye’ye yapılan saldırıda Hevrin Khalef ile 2013 yılında Paris’te katledilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın katledilişleri sorgulandı. Benzer konularda yapılan konuşmaların ardından yapılan Flachmop dansı ile, ‘’Tecavüzcü sensin’’ adlı şarkı seslendirildi. Konuşma ve dansın ardından kadınlar König Strasse’de taşıdıkları pankartlar eşliğinde en çok söylenen, ‘’Jin Jiyan Azadi’ vb. sloganlarla yürüyüşe geçtiler. Yaklaşık 100 kadının katıldığı yürüyüş, Korona sürecine rağmen coşkulu bir şekilde geçti. 

25 Kasım Kadına şiddete karşı mücadelesi gününe dair kısa tarihi özeti:

25 Kasım, Dominik Comhuriyeti’inde Clandestina Hareketi’nin öncülerinden, Mirabel kardeşler olarak bilinen Patria Mercedes, Minerva Argentina ve Maria Terasa isimli üç kız kardeşin Rafael Leonidas Trujillo diktatörlüğüne karşı yürüttükleri mücadelenin sembolleştiği gündür.

Trujillo diktatörlüğünün Mirabel Kardeşler’in kendileri için büyük bir tehlike olduğunu açıklamasının ardından, 25 Kasım 1960’da, Dominik Cumhuriyeti’nin kuzey bölgesinde, bir uçurumun dibinde üç kadının cesedi bulunur.

Bu katliam hükümet yanlısı gazetelerde “araba kazası” olarak yer alır.

Mirabel kardeşler siyasal özgürlükler adına kararlılıkla mücadele ettikleri için  hapsedildiler, işkencelere maruz kaldılar, en sonunda hapishanedeki eşlerini ziyarete gittikleri sırada arabalarından zorla indirilerek tecavüz edildikten sonra işkenceyle katledildiler.

“25 Kasım” 1981’de Kolombiya’nın başkenti Bogota’da toplanan Birinci Latin Amerika ve Karayip Kadınlar Kurultay ve 1999’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararlarından bu yana “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” oldu.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑