İnsan Hakları

Published on Ocak 11th, 2022

0

Savcının dikkate almadığı Aysel Tuğluk raporunu hapishane yönetimi esas aldı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin “hapishanede kalamaz” raporu esas alınmayarak tahliyesi engellenen Aysel Tuğluk’a disiplin soruşturmasında aynı rapora işaret edilerek ceza verilmemesi gerektiği vurgulandı. Disiplin Kurulu kararında, hastalığın kronik seyirli olduğunun vurgulanması da dikkat çekti.

Devletin hasta tutsaklar üzerinde ölüme terk etme politikası devam ediyor. HDP’li siyasetçi Aysel Tuğluk demans teşhisi konulmasına rağmen tahliye edilmeyen hasta tutsaklardan. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda, “hastalığının kronik seyirli olduğu ve ilerleyici vasıf arz ettiği, cezaevi koşullarında sağlanabilecek tıbbi destek ve bakımın yeterliliğinde sorun yaşanabileceği, ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyeceği ve cezasının infazının ertelenmesi” gerektiği vurgulandı. Fakat bu rapor Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı için yeterli olmadı.

Adli Tıp Kurumu’na (ATK) sevk edilen Tuğluk’a, ATK “hapishanede kalabilir” raporu vererek devletin hasta tutsakları ölüme terk etme politikasının bir parçası olduğunu bir kez daha gösterdi.

HAPİSHANE DİSİPLİN KURULU ÜNİVERSİTE RAPORUNU ESAS ALDI
Kandıra Hapishanesi’nde Garibe Gezer’in katledilmesinin ardından slogan atan tutsaklara yönelik başlatılan disiplin soruşturmasında ise hapishane disiplin kurulu, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığının raporunu baz aldı.

15 tutsak hakkında başlatılan disiplin soruşturmasında Kandıra 1 Nolu F Tipi Hapishanesi Disiplin Kurulu, Aysel Tuğluk’a ceza verilmemesi yönünde karar aldı.

HASTALIK KRONİK SEYİRLİ
Disiplin Kurulu kararında, hastalığın kronik seyirli olduğu vurgulandı. Kararda şu ifadelere yer verildi: “Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığının hükümlüde demans hastalığının kronik seyirli olduğu belirtilmesi nedeniyle hükümlünün sağlık durumu göz önüne alınarak ifadesi samimi bulunmuş ve adı geçene ceza verilmemesi gerektiği değerlendirilmiştir.”

Disiplin soruşturmasında esas alınan raporun Aysel Tuğluk’un tahliyesi için dikkate alınmaması dikkat çekiyor.

(ETHA)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑