Çocuk

Published on Aralık 23rd, 2021

0

Refakatsiz çocukların AB’ye iltica başvuruları iki kattan fazla arttı

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın açıkladığı verilere göre, Eylül 2021’de AB’ye yapılan toplam iltica başvuruları, COVID-19 salgını öncesi seviyeleri geçti.

Refakatsiz çocukların Avrupa Birliğine (AB) yaptığı iltica başvuruları sene başından eylül ayına kadar iki katından fazla artış gösterdi.

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın açıkladığı verilere göre, Eylül 2021’de AB’ye yapılan toplam iltica başvuruları, COVID-19 salgını öncesi seviyeleri geçti.

Bunlar içerisinde 2 bin 800 refakatsiz çocuk da çeşitli AB ülkelerine başvurdu. Ocak 2021’de bu rakam 1300 olarak kaydedilmişti.

Bu çocuklar adına 660 başvuru Avusturya’ya yapıldı. Belçika 390, Hollanda ise 300 kimsesiz çocuğun sığınması için başvuru aldı.

UNICEF’ten 3 Aralık’ta yapılan açıklamada, 2020’de UNICEF kaydı altına alınan kimsesiz çocukların sayısında yüzde 142 artış olduğu ifade edilmiş, Afganistan’dan 7 bin 750’den fazla çocuğun kayıt altına alındığı bildirilmişti.

Eurostat, Eylül 2021’de geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 58’lik artışla 60 bin 800 kişinin ilk kez sığınma başvurusu yaptığını, bunun 13 bin 800’ünün Afganistanlı olduğunu duyurmuştu.

Refakatsiz çocuklar

UNICEF’in “Refakatsiz ve Ailesinden Ayrı Düşmüş Çocuklaraa İlişkin Kurumlararası Rehber İlkeler”ine göre, neredeyse bütün silahlı çatışmalarda, insanların toplu olarak yerlerinden edildiği durumlarda, doğal afetlerde ve diğer krizlerde çok sayıda çocuk, ailelerinden veya onlara bakmaktan sorumlu diğer yetişkinlerden ayrılmak zorunda kalır. Bu çocuklar, genelde bakım ve korumadan yoksun olduklarından böylesi ortamlardaki en korunmasız grupları oluştururlar.

Bunların çoğu; ebeveynleriyle, kardeşleriyle ya da akrabaları arasından bildikleri veya onlara bakım sağlamaya istekli olan diğer yetişkinlerle yeniden bir araya getirilebilirler. Refakatsiz ve ailesinden ayrı düşmüş çocuklar adına yapılacak eylemler uluslararası standartlarda belirlenen ilkeler tarafından yönlendirilmelidir. Bu ilkelerin geçerliliği, son yıllardaki çatışmalardan ve doğal afetlerden çıkarılan deneyimler ve dersler tarafından doğrulanmıştır.

Bir silahlı çatışma veya afet meydana geldiğinde çok sayıda çocuk, ailelerinden ya da onlara bakan kimselerden ayrı düşebilir. Bu çocukların durumu hemen belirlenemediği için bunlara yetimden ziyade “ailesinden ayrı düşmüş” ya da “refakatsiz çocuklar” denilir.

Çocuk: çocuklara yönelik ulusal kanunda çoğunluk kararı daha küçük bir yaşı belirlemedikçe 18 yaş altı herhangi bir kişi anlamına gelir. (Çocuk Hakları Sözleşmesi -ÇHS- 1. Madde).

Ailesinden ayrı düşmüş çocuklar: her iki ebeveyninden veya önceki yasal veya geleneksel vasisinden (diğer akrabalarından olması şartı aranmaksızın) ayrılmış kişilerdir. Bu yüzden bu kişiler arasında diğer yetişkin aile üyeleri tarafından refakat edilen çocuklar da olabilir.

Refakatsiz çocuklar (aynı zamanda refakatsiz küçükler olarak da adlandırılırlar) her iki ebeveyninden ve diğer akrabalarından ayrılmış ve yasayla veya gelenek yoluyla ona bakmakla sorumlu bir kişi tarafından bakılmayan çocuklardır.

Yetimler: her iki ebeveyninin de öldüğü bilinen çocuklardır. Fakat bazı ülkelerde ebeveynlerinden birini yitiren çocuklar da yetim olarak adlandırılır. 

(Bianet)

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑