Sağlık

Published on Aralık 14th, 2021

0

Pfizer: Ürettiğimiz Covid hapı yüzde 89 oranında etkili, Omicron’a karşı da koruyor görünüyor

Pfizer, Covid-19’a karşı ürettiği hapın nihai test sonuçlarını açıkladı. Buna göre ilaç, ölüm ve hastaneye yatma sayılarını yüzde 89 oranında engelliyor; Omicron’dan koruduğuna dair de işaretler var.

Pfizer firması, korona virüsüne karşı geliştirdiği anti viral hapın yüzde 89 oranında etkili olduğunu açıkladı. Buna göre, son elde edilen laboratuvar verileri hapın Omicron varyantına karşı etkinliğini koruduğuna da işaret ediyor.

Pfizer geçtiğimi ay, hap olarak üretilen ilacın 1200 kişi üzerindeki deneylerinde, hastaneye yatma ve ölümlerin engellenmesinde yüzde 89 koruma görüldüğünü duyurmuştu. İlacın nihai testlerinin sonuçlarına dair bugün yapılan açıklama, 1000 kişinin daha üzerinde yapılan testleri içeriyor.

Açıklamaya göre, yapılan testlerde Pfizer’in ilacını alan kimse ölmedi. Plasebo grubunda ise 12 ölüm görüldü. İkinci bir klinik deneyin ön sonuçlarına göre de, ilacı kullanan kişiler arasında hastaneye yatma oranı yüzde 70 oranında azaldı.

Pfizer’in ilacı, daha eski bir anti viral olan ritonavir ile birlikte, Covid semptomlarının görülmesinden kısa süre sonra beş gün boyunca 12 saatte bir alınıyor. İlaç, kullanım onayı verilmesi halinde Paxlovid adıyla satılacak.

Pfizer yetkilisi Mikael Dolsten, bugün açıklanan veriler için “Harika bir sonuç. Devasa sayıda hayatın kurtarılmasından ve hastaneye yatışın önlenmesinden söz ediyoruz. Ve elbette, eğer ilaç enfeksiyondan sonra hızla devreye sokulursa, bulaşmayı da ciddi ölçüde engellememiz mümkün” dedi. Dolsten, son laboratuvar testlerinde ilacın Omicron varyantında da ‘diğer endişe verici varyantlar kadar iyi işlediğinin görüldüğünü’ söyledi.

Pfizer yetkilisi, ilacın ABD’de kısa süre içinde yüksek risk altındaki kişiler için onay almasını beklediklerini, Avrupa Birliği ve İngiltere ile de görüşme halinde olduklarını da aktardı. Buna göre şirket, ilaçtan bu yıl içinde 180 bin doz, gelecek sene de en az 80 milyon doz üretmeyi planlıyor. 

Şu an ABD’den Covid-19’a karşı ağız yoluyla verilen bir ilaç bulunmuyor. Pfizer’in rakibi Merck firması, geliştirdiği Covid hapı için acil kullanım onayı talep etmişti. Ancak Merck’ün ilacı, yüksek riskli hastalarda hastaneye yatmayı sadece yüzde 30 oranında düşürüyor.

(Duvar)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑