Latin Amerika

Published on Ocak 19th, 2022

0

Meksika’da bir haftada 2 gazeteci öldürüldü

Meksika’da yolsuzluğu ve uyuşturucu şiddetini ifşa eden iki gazeteci bir hafta içinde öldürüldü

Pazartesi günü Meksika sınırındaki Tijuana kentinde bir haber fotoğrafçısı öldürülürken, aynı gün basın grupları geçen hafta Körfez kıyısındaki Veracruz eyaletinde bir muhabirin öldürüldüğünü söyledi. 

Meksika’nın zor durumdaki basın birlikleri, ülkelerinin uyuşturucu ve yolsuzluk kaynaklı şiddete kaymasını kaydetmeye cesaret eden iki gazetecinin öldürülmesiyle yeni yıla sarsıcı bir başlangıç ​​yaptı.

Fotoğrafçı Margarito Martínez, şiddete maruz kalan Tijuana’da suç mahallini çekmesiyle tanınıyordu. Yerel haber kuruluşu Cadena Noticias’ın yanı sıra diğer ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarında çalıştı.

Haber fotoğrafçısı, Pazartesi öğle yemeği vakti kuzeydeki Tijuana kentindeki evinin önünde vurularak öldürüldü.

Yine Pazartesi günü basın grupları, Veracruz eyaletinde yerel yetkilileri eleştiren bir Meksikalı gazetecinin ağır yaralı olarak bulunmasından birkaç gün sonra öldüğünü söyledi.

José Luis Gamboa, Körfez kıyısındaki Veracruz eyaletindeki çevrimiçi haber sitesi Inforegio’nun yöneticisiydi. 

Sınır Tanımayan Gazeteciler basın grubu, “Gamboa yerel yetkililer ve organize suç arasındaki ilişkileri kınadı ve şiddetle eleştirdi” dedi.

Soygun olabilecek bir olayda bıçak yarası aldığı bildirildi. 10 Ocak’ta eyalet başkentindeki bir hastanede öldü, ancak akrabalarına 14 Ocak’a kadar haber verilmedi.

Martínez ve Gamboa bu yıl öldürülen ilk iki gazeteciydi, ancak Aralık 2018’den bu yana Meksika’da 48 gazeteci öldürüldü. Meksika, aktif savaş bölgelerinin dışındaki muhabirler için en tehlikeli yerlerden biri.

Aralık ayında, üst düzey bir hükümet insan hakları yetkilisi, Meksika’da aktivistlere ve gazetecilere karşı işlenen suçların yüzde 90’ının cezasız kaldığını söyledi.

Meksika’nın İnsan Haklarından Sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Alejandro Encinas, suçluların tespit edildiği vakaların neredeyse yarısının yerel yetkililer olduğunu söyledi.

Meksika’daki yerel yetkililer, kendilerine yöneltilen yolsuzluk suçlamalarına sıklıkla kızıyor, ancak bazı durumlarda suç veya ticari çıkarlarla da işbirliği içindeler.

Encinas, aktivistleri ve muhabirleri korumak için yeni yasalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

(ANF)

Foto: Pexels

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑