Açıklama

Published on Ocak 5th, 2022

0

KCB’den Gabriel için başsağlığı mesajı

Mezopotamya Halk Kongresi, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Yakup Gabriel için yayınladığı başsağlığı mesajında, fedakarlığıyla, halka olan yakınlığı ve hizmetiyle sevilen arkadaşlarının yöre halkı için büyük kayıp olduğunu belirtti.

Mezopotamya Halk Kongresi (KCB) Yürütme Konseyi, geçirdiği beyin kanaması sonucu 1 Ocak günü vefat eden Süryani Halk Meclisi kurucusu ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyesi Yakup Gabriel için başsağlığı mesajı yayınladı.

Süryani kanaat önderi Yakup Gabriel’in hayat hikayesinin de anlatıldığı KCB mesajı şöyle:  

“Yoldaşımız Yakup Gabriel geçirdiği beyin kanaması sonucu 1 Ocak 2022 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Yakup Gabriel, 1962 yılında Nusaybin’in Marbobo köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyde bitirdikten sonra 1975 yılında İstanbul’ a kardeşlerinin yanına göç etti. Orada dört yıl çalıştıktan sonra 1979’da diğer Süryaniler gibi ikinci göç hayatı başladı ve İsviçre’ye gitti.

22. yıl İsviçre’de yaşadı. İşinin yanı sıra halkımızın sosyal ve siyasal kurumlarında ailesiyle birlikte aktif çalıştı. Avrupa çapında yaşayan halkımız arasında ülkeye geri dönüş için bir çalışma başlattı. Gittiği her yerde Avrupa’da geleceğimizin olmadığını, halk olarak yaşamak istiyorsak mutlaka ülkemize dönmemiz gerektiğini söylüyordu. Bu konuda bir yerden başlamak gerekiyordu. Yakup ailesine bu konuyu açtı; “Madem biz halkımızdan ülkeye geri dönmesini talep ediyoruz. Neden ilk dönen aile biz olmuyoruz?” dedi. Ailece karar alıp 2002 yılında temelli Midyat’a döndüler.

Midyat’a yerleştikten sonra politik çalışmalarını orada da sürdürdü. Ve Demokratik Toplum Partisi’nden Mardin il genel meclisine seçilen ilk Suryani unvanını aldı. Bir dönem orada çalıştıktan sonra, Demokratik Toplum Kongresi ve Halkların Demokratik Kongresi’nde de aktif olarak çalıştı. 

2014 yılında kurulan Mezopotamya Halk Kongresi’nin kurucuları arasında yer aldı. Midyat’ta ilk kurulan Süryani Halk Meclisi’nin kurucularından biridir.

Midyat’ta ilk kurulan Şarap Fabrikası ve Turabdin Otel’in sahibidir. Kurduğu işlerle birçok yoksul insana istihdam sağladı.

Fedakârlığıyla, halka olan yakınlığı ve hizmetiyle yörede sevilen bir insandı. Onun genç yaşta aramızdan ayrılması orada yaşayan halkımız için çok büyük bir kayıp.

Başta sevgili eşi Diba ve çocuklarına olmak üzere ailenin tüm fertlerine başsağlığı diliyoruz. Değerli arkadaşımızın ülkede başlattığı çalışmaları aksamadan devam edecektir.

Güle güle Yakup arkadaş, yıldızlar yoldaşın olsun. Seni çok arayacağız.”

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑