Makaleler

Published on Ocak 7th, 2022

0

Kazakistan halkı “artık yeter” diyor! | Hüseyin Y.

Sıra kimde?

Yeni yılın başlangıcı ile yaklaşık bir haftadır dünya kamuoyunun gündemine adeta bomba gibi düşen Kazakistan’da patlak veren OHAL ilanına karşın olaylar giderek ülke genelini sardı!

Halkın hayat pahalılığından rahatsız oluşu ve son zamlarla adeta bardağı taşıran son damla ile akaryakıt zamlarını protesto ederek adeta akar yakıt ile ateşleyerek hükümet binalarını yakıyor.

30 yıla yakın bir zamandır ülkeyi adeta bir hanedan misali yönetenlerin dikilmiş heykelleri yerlerde sürüklenir ve yeni diktatörlere de ders olur!

O halk ki; bir zamanlar Lenin’in heykelini ülkelerinde söküyordu. Şimdi de Lenin’den “kurtulan” o halk bu kez de kendilerini sözde kurtaran bay Nur Sultan Nazarbayev’in heykelini yıktı.!

Ne oldu?

Nazarbayev’in ülkeyi yönettiği süreçte ülkenin bütün kaynaklarını kendisi ve ailesi ile birlikte bir grup çevresindeki asalaklara sunması ile oluşturduğu hanedanlığa halkın artık tahammülü kalmadı.

Pazar gününden bu yana çıkan eylemlerden dolayı sivil halktan ve polis teşkilatında onlarca insanın hayatını kaybettiğini ve çok sayıda yaralı oldu.

Polis teşkilatının bastıramadığı eylemlerden sonra ordunun gücünün de yetersiz kalmasından sonra müdahale gücünü kaybeden ve geri çekilen ordunun ardında hükümet yetkililerinin “Moskova ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nün (CSTO) müttefikleri perşembe günü yaptıkları açıklamada, LPG zammına karşı bir öfke hareketi olarak başlayan ayaklanmalarla sarsılan bu eski Sovyet cumhuriyetinin talebi üzerine Kazakistan’a “kolektif barışı koruma gücü” gönderdiklerini duyurdular.”!

Orta Asya’da geçmişten bu yana ağır bir ağırlığa sahip olan Rus emperyalistlerinin ilk elden devreye giriyor olması özellikle ABD , AB ve Çin’in nasıl reaksiyon göstereceği yapılan bazı açıklamalara karşın yerelde hakimiyeti  eline geçirmek için müdahale eden Rusya’nın buna müdahalesi ortada olduğu ilk müdahale ile ortaya çıktı!

Özellikle, son yıllarda uluslararası alandaki Çin’in büyümesi ve ülkedeki Çin yatırımlarının yükselmesiyle Rusya Orta Asya’daki petrol ve gaz alımlarını kontrol etmeye çalışıyor! Rusya’nın ülkedeki militarizasyonu başarılı olursa, sadece Çin’in değil küresel petrol ve gaz piyasasında patlayıcı sonuçlar doğuracağı ise açıkça yeni dalgalanmaların işaretidir.

Geçen yıl Afganistan’da ve bu yılın ilk günlerinde ise ortaya çıkan Kazakistan’dan sonra sıra öteki Orta Asya’ya yayılacağı kaçınılmaz görünüyor.

Bu vesile ile Kazakistan’da hava sığlıkları eksi 20 derecede olmasına karşın ortaya çıkan realite sokağın nasıl ısındığını ortaya koydu.

 Solağın ortaya çıkardığı ses ve halkın gücünün ne  olduğunuda ortaya koymuştur.

Sokaktan kaçan Kemalistlere de verilen esas ders ve atılan bir şamar olmuştur…

Saygılarımla


Hüseyin Y.


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑