Faşizm

Published on Haziran 17th, 2021

0

“Kapıda sivil polisler beklerken fail içerde Deniz’i öldürmüş”

HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Meral Danış-Beştaş, İzmir il binasına saldırı ve parti çalışanı Deniz Poyraz’ın öldürülmesine tepki gösterdi. Saldırının ardından HDP kriz masası kurdu.

HDP İzmir İl Örgütü’ne O.G. isimli erkeğin saldırısı sonucu HDP çalışanı Deniz Poyraz’ın öldürülmesine tepkiler sürüyor.

“Siyasi soykırımın devamı”

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Diyarbakır’da oturan anneler gibi İzmir’de de bir oturan anneler yaratılmaya çalışıldığını her gün partinin önünde polis eşliğinde kadınların getirildiğini söyledi:

“Bu saldırılar siyasi soykırımın bir devamı. HDP’ye yönelik başlatılan bir siyasi komplonun devamı. HDP’yi kapatma davasıyla da yakından ilgili.

“Halkımızla beraber polis ablukası altında bekliyoruz. Denizin annesi babası yakınları burada bekliyoruz. Savcı şu an içeride inceleme yapıyor. İçerden aldığımız bazı bilgileri de paylaşayım.

“Bize gelen bilgiler şöyle. Olay 11.50 gibi oluyor. İzmir İl Eş Başkanımız Abdullah arkadaş parti önüne geliyor. Bakıyor kapının önünde 3 sivil polis var. Binaya bakıyorlar. O da he zamanki rutin işlem gibi düşünüyor. Sonra içeriden silah sesleri gelmeye başlıyor. Polislerin gözleri önüne göz göre gör vahim saldırı var. Fail önce Deniz kardeşimizin bacaklarına sıkıyor, vücuduna sıkıyor. Vücunda mermiler var.

“Ondan sonra duvardaki Sebahat Tuncel fotosuna silah sıkıyor. Sonra da gelişi güzel silah sıkıyor.

“İçerde daha fazla insan olsaydı hepsini öldürmeye gitmiş. Kapıda polis beklerken bu kişi içerdeymiş. Daha ölüm gerçekleşmeden polis kapıdaydı. Pos görevini yapmadığı için Deniz öldürüldü. Yetkililerin bilgisi dâhilinde bir saldırı. Çok üzgünüz.”

“TV’lerde hedef gösterdiler”

HDP Genel Merkezi’nde kriz masası kurulduğu öğrenilirken HDP Milletvekili ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış –Beştaş, saldırının sorumlusunun iktidar olduğunu söyledi. Danış-Beştaş şunları söyledi:

“Daha önceki saldırılarda faillere açılan davalarda faillere ödül gibi cezalar verildiğini gördük. Partimizin genel merkezine saldıran kişiyi düşünün partinin önüne bekleyen polis dahi yakalamıyor. Bu saldırılara göz yumulduğu açık.

“Bu saldırıların sorumlusu AKP’dir, iktidardır. Saldırıdan partimizi televizyonlarda hedef gösterenler sorumlu.

“HDP’ye açılan kapatma davasının bir devamı gibi görüyoruz saldırıları. HDP’yi bu şekilde yok etmeye çalışanlar, kabul etmek zorunda kalacak. İktidar ne zaman kendi başı sıkışsa HDP üzerinden bir gerilim yaratıyor. Televizyonlarda her gün HDP’yi tartıştırıyor ve hedef gösteriyor.

“Bu tarz saldırılarda faillere ödül gibi cezalar veriliyor. Daha önceki saldırılarda böyle oldu. Bu ilk saldırı değil. HDP bu tarz saldırıları görmüş bir parti. Bu nedenle de halk HDP’ye sahip çıkıyor. HDP halkın halkların partisidir.”

(Bianet)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑