Feminizm

Published on Kasım 25th, 2021

0

Kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında haykırdı: “Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz!”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadınların İstanbul’daki buluşması Taksim’de oldu. Kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” dedi.

Türkiye’nin her yanından kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında etkinlikler düzenledi. “Yaşamlarımızdan vazgeçmiyoruz” diyen kadınlar, birçok ilde şiddete ses çıkarmak için eylemler düzenlediler.

Katledilen, şiddet gören tüm kadınlar için sokaklara çıkan binlerce kadın, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından bir gecede feshedilen İstanbul Sözleşmesi’nin de yeniden yürürlüğe girmesi için çağrı yaptı.

Eylem öncesi, Taksim’de bir araya gelen kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları atmaya başladı. İstiklal Caddesi’nde yürüyen Nar Kadın Dayanışması’na polis ‘Slogan atmayın’ dedi. Nar Kadın Dayanışması ise ‘Slogan yok, isyan var’ diyerek yürümeye devam etti.

İstanbul

Kadınlar, 25 Kasım için Taksim Tünel’de toplanmaya başladı. HDP Milletvekilleri Oya Ersoy ve Züleyha Gülüm ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da kadınlarla birlikte eylemde.

Ankara

ODTÜ’lü kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü için dün akşam saat 21.00’de ODTÜ yurtlar bölgesinde toplandı. Kadınlar, kampüste maruz kaldıkları polis şiddetine ve erkek şiddetine karşı eşit ve güvenli bir kampüs için yürüdü.

Yurtlar bölgesinde bulunan kadın yurtlarına yürüyüşe katılmaları için çağrıda bulunan ODTÜ’lü Kadınlar, “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Şiddete karşı bir aradayız”, “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganlarıyla taleplerini ve birlikteliklerini dile getirdi.

Ankara’da, 25 Kasım için de bir araya gelen kadınlar “Hükümet istifa” sloganları attı.

(a3haber.com)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑