Kadın

Published on Ocak 6th, 2022

0

İzmir’de kadınlar Gülistan Doku için sokağa çıktı

Gülistan Doku’nun kaybedilişinin 2. yılında İzmir’de bir araya gelen kadınlar, ellerinin faillerin ve koruyanların yakasında olacağını, Gülistan Doku’dan vazgeçmeyip bulacaklarını vurguladı.  

İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla Karşıyaka Çarşı’ da bir araya gelen kadınlar, Gülistan Doku’nun Dersim’de kaybedilişinin 2. yılında basın açıklaması gerçekleştirdi. “2 yıl oldu Gülistan Doku nerede” pankartının açıldığı eylemde “Gülistan’ı devlet kaybetti, kadınlar bulacak”, “Gülistan Doku’nun isyanıyız” dövizler taşındı. 

Basın metnini okuyan Gül Gökboğa, Gülistan’ın iki yıl önce Dersim’de kaybedildiğini hatırlattı. Gökboğa, iki yıllık süreçte Gülistan’ın ailesi başta olmak üzere kadınların tüm çağrılarına rağmen Gülistan’ın bulunmadığını ve baş şüpheli Zaynal Abarakov ve üvey babası Engin Yücel’in korunduğunu kaydetti.

‘POLİSLER GÜLİSTAN’I ARAYANLARIN ÖNÜNE DİKİLDİ’
Devletin kaybedilen Doku için intihar iddiasını öne sürdüğünü kaydeden Gökboğa, “Sadece barajda göstermelik bir arama yaptı. Baş şüpheli Zaynal Abakarov ve ailesi sorgulanmadı. Ailesi dilediğince şehir değiştirdi. Zaynal serbestçe yurt dışına gidip gelebildi. Oysa Gülistan’ın kaybedildiği hafta Dersim sokaklarında yürüyüş yaparak Gülistan’ı soran kadınlar, Munzur Üniversitesi’nde ve yurtlarda eylemler düzenleyen genç kadınlar ise polis şiddeti ile karşılaştı. Yetmezmiş gibi Gülistan’ı sordukları için öğrenci kadınlar yurtlarından atıldı, disiplin cezaları ve gözaltılar ile yıldırılmak istendi. Gülistan’ın akıbetini soran, evlatlarını arayan ailenin nöbet eylemlerinin önüne engeller dikildi” ifadelerini kullandı.

Gülistan’ın kaybedilişinin ikinci yılında,  birçok  şehirden kadınların aynı soruyu sorduğunu belirten Gökboğa, tüm kadınları Doku’yu sormaya ve akıbeti belirsiz kadınlar için haykırmaya çağırdı.

Açıklama “Gülistan Doku nerede”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” ve “Gülistan Doku’yu bulacağız” sloganıyla son buldu. (ETHA)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑