Kültür-Sanat

Published on Kasım 15th, 2020

0

Hollanda müzeleri binden fazla Van Gogh eserini çevrimiçi erişime açtı

Hollanda müzelerinin koleksiyonlarında yer alan binden fazla Van Gogh eseri çevrimiçi erişime açıldı. Erişime açılan veri tabanında kullanıcılar eserlerin arkasına bakabiliyor, aynı zamanda restorasyon raporlarını ve potansiyel hasarlar gibi teknik bilgilere de ulaşabiliyor.

Amsterdam’da bulunan Van Gogh Müzesi ile Otterlo’da yer alan ve ülkedeki en büyük ikinci Van Gogh koleksiyonuna sahip Kröller-Müller Müzesi, gerçekleştirdikleri Van Gogh Worldwide veri tabanı projesi iş birliğiyle Hollanda müzelerinin koleksiyonlarında bulunan toplam binden fazla Van Gogh eserini çevrimiçi erişime açtı.

Artfull Living‘in ARTNews’dan aktardığına göre, korona virüsü vaha sayılarının artması nedeniyle yeniden bir kapanan Hollanda’da Van Gogh Müzesi ve Kröller-Müller Müzesi ziyaretçilerini çevrimiçi olarak ağırlamaya karar verdi. 5 Kasım Perşembe günü “Van Gogh Worldwide” ismiyle başlatılan veri tabanı iş birliği RKD – Hollanda Sanat Tarihi Enstitüsü ile Hollanda Kültür Mirası Ajansı Kültürel Miras Laboratuvarı ile gerçekleştirildi.

VERİ TABANI BİNDEN FAZLA ESERDEN OLUŞUYOR

Van Gogh’un üzerinde çalıştığı eskizleri ve tablolarından oluşan binden fazla eserinden oluşan veri tabanı iş birliğinde Groninger Müzesi, Rijksmuseum, Boijmans Van Beuningen Müzesi de yer alıyor. Şu ana kadar derlenen veri tabanında Van Gogh’un işçi sınıfına odaklanan ilk resim ve çizimlerinden daha ileriki dönemlerindeki manzara resimlerine kadar birçok eseri bulunuyor.

Oluşturulan veri tabanında kullanıcılar eserlerin arkasına bakabiliyor, aynı zamanda restorasyon raporlarını ve potansiyel hasarlar gibi teknik bilgilere de ulaşabiliyor. 

Van Gogh’un eserlerinin yer aldığı veri tabanına buradan ulaşılabilir.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑