Faşizm

Published on Kasım 1st, 2020

0

Hamburg’ta faşist saldırı protesto edildi


Hamburg’da AfD’ye karşı yapılan bir antifaşist gösteride katılımcıların üzerine kamyonet sürerek yapılan saldırı protesto edildi. Zora, Young Struggle, SKB ve AGİF’in çağrı yaptığı eylem, “Birimize yapılan saldırı hepimize yapılmıştır” şiarıyla düzenlendi.

[9]

Almanya’nın Hamburg kenti yakınlarında bulunan Henstedt-Ulzburg’da iki hafta önce AfD’ye karşı yapılan bir antifaşist gösteride, AfD’li iki faşistin katılımcıların üzerine araba sürerek aralarında genç kadın örgütü Zora üyesinin de bulunduğu katılımcıları yaralaması, Hamburg’da yapılan bir eylemle protesto edildi.

Zora, Young Struggle, SKB ve AGİF’in çağrı yaptığı ve “Birimize yapılan saldırı hepimize yapılmıştır” şiarıyla düzenlenen eylemde Migrantifa ve Young Struggle adına konuşmalar yapıldı.

Migrantifa adına yapılan konuşmada, Henstedt-Ulzburg’da AfD’ye karşı yapılan gösteride bir faşistin kullandığı kamyoneti antifaşistlerin üzerine sürmesi ve birkaç kişiyi yaralamasının üzerinden iki hafta geçmesine rağmen, insanları soğukkanlılıkla öldürmeye çalışan saldırgan faşistin iki haftadır ortalıkta serbestçe dolaştığı belirtilerek, yaralananların ise gördükleri yaralar nedeniyle evden neredeyse hiç çıkamadıkları söylendi.

Polisin havaya ateş açarak faşisti koruması ve götürdüğü karakoldan serbest bırakması, bu saldırının üzerinden iki hafta geçmesine rağmen, basında ufak bir haber dışında hiçbir şey yapılmaması ve unutturulmaya çalışılması kınandı.

„Almanya, o acı dolu iki haftadır neredeydin? Hanau’dan sonra hiçbir şey öğrenmedin mi?“ diye sorulan açıklamada, bu toplumun şu anda resmettiği tablonun acınası bir tablo olduğu vurgulanarak, Kassel, Halle, Hanau ve Celle katliamları hatırlatılarak, bu kanlı listeye Henstedt-Ülzburg’unda dahil edilmek istendiği belirtildi.

Bu olayda da bu sistemin faşistleri açıkça koruduğu ve antifaşistleri hedef aldığı ve korkutmaya çalıştığının görüldüğü, ancak Henstedt-Ülzburg, Celle, Hanau, Halle ve Kassel için adalet istemeye devam edileceği vurgulandı.

Migrantifa açıklaması, “anti-faşistler, özellikle göçmen ve siyah anti-faşistler olarak, korumamızı kendimiz örgütlemeliyiz!” çağrısıyla son buldu.

Young Struggle adına yapılan konuşmada, yaşanan saldırıda, yaralananlara yardıma koşanların polisin uyarı ateşi açarak engellemesinin ve bu öldürmek amacıyla yapılan saldırının basit bir trafik kazası olarak yorumlanıp, saldırgan faşistin serbest bırakılmasının, polisin bir kez daha faşist, ırkçı ideoloji ve saldırıları koruduğunu gösterdiği belirtildi.

Faşist şiddetin artmaya devam ettiğini, ancak bunun insanları korkutmasına veya sindirmesine, korku iklimi yaratılmasına izin vermeyeceklerini belirten Young Struggle, “burjuva adalete güvenmiyoruz, faşist ve cinsiyetçi şiddetin tüm kurbanları için adaleti kendi dayanışmamızla sağlayacağız” dedi.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑