Filistin

Published on Haziran 25th, 2021

0

Filistinli muhalif Nizar Benat, gözaltında hayatını kaybetti

Benat’ın ailesi adına konuşan Ammar Benat: “Güvenlik güçleri Benat’ın evinin kapısını patlatarak içeri girdi. Ahşap sopa ve demir coplarla onu darbettiler”

Filistinli bağımsız muhalif Nizar Benat, Filistin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmasından kısa bir süre sonra hayatını kaybetti.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın el-Halil kenti valisi Cebrin el-Bekri, yaptığı yazılı açıklamada, Benat’ın gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybetmesine ilişkin bilgi verdi.

Benat’ın savcılık kararıyla Filistin güvenlik güçlerince göz altına alındığını kaydeden Bekri, gözaltı sırasında sağlık durumunun kötüleştiğini ve el Halil Devlet Hastanesine götürüldüğünü ve hastanede vefat ettiğini ifade etti.

Benat’ın ailesinde suikast iddiası

AA muhabirine aile adına konuşan Ammar Benat, Nizar Benat’a suikast yapıldığını söyledi.

Benat’ın Filistin güvenlik güçleri tarafından sabah saat 3 buçukta göz altına alındığını kaydeden Ammar, “Güvenlik güçleri Benat’ın evinin kapısını patlatarak içeri girdi. Ahşap sopa ve demir coplarla onu darbettiler.” dedi.

Ammar sözlerine şöyle devam etti: “Benat’a güvenlik güçleri biber gazı da sıktı. Kaba bir şekilde elbiselerini soydular ve kanlar içinde dövülerek götürüldü.”

Ailenin Benat hakkında resmi makamlardan bir bilgi alamadığını dile getiren Ammar, ölüm haberini medyadan öğrendiklerini söyledi.

Ammar ayrıca, Benat’ın cenazesinin otopsi işlemine aile doktorunun katılmasını istediklerini belirterek, uluslararası ve yerel insan hakları örgütlerinin de katılımıyla uluslararası bir soruşturma açılmasını talep ettiklerini ifade etti.

El Halil vilayetindeki Dura beldesinde yaşayan aktivist ve bağımsız bir muhalif olan Nizar Benat, Filistin Yönetimine yönelik sert eleştirileriyle biliniyordu. Daha önce de Filistin güvenlik güçleri tarafından birkaç kez tutuklanmıştı. (AA)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑