İşçi Sınıfı

Published on Kasım 25th, 2021

0

DİSK İzmir’de toplandı: ‘Gelin şalteri indirelim, genel greve çıkalım’

DİSK’in “Artık yeter geçinmek istiyoruz” sloganıyla düzenlediği kitlesel basın açıklamasında konuşan Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, diğer sendikalara ve emekçilere genel grev çağrısında bulundu.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), zamlara ve kurdaki ani yükselişin ardından “Artık yeter geçinmek istiyoruz” sloganıyla kitlesel basın açıklaması düzenledi. Basmane Meydanı’nda düzenlenen açıklamaya İzmir’in Gaziemir, Buca, Karabağlar, Konak ve daha birçok ilçesinden işçiler katılırken, çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları da işçilerin eylemine destek verdi. “Emeğimizi ve memleketimizi savunmak için omuz omuza, artık yeter, geçinmek istiyoruz” yazılı pankart taşınan açıklamada, sık sık “Şalter inecek bu iş bitecek”, “Hükümet istifa”, “AKP mezara halk iktidara” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

‘AKLIMIZLA DALGA GEÇMEYİN’

Açıklamada konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, dövizin hızla artışıyla ‘ekmeğin aslanın ağzından midesine indiğini’ söyleyerek, “Ülkeyi yönetenler ‘Dövizden size ne?’ diyorlar. Bizim aklımızla dalga geçmeyin. Biz Türk lirası kazanıyoruz. Döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz” dedi. Döviz yükseldikçe ‘ayrıcalıklı şirketlerin ve ülkenin kaynaklarını ucuza kapatmaya gelen petrol prenslerinin kazandığını’ söyleyen Sarı, Türk lirası değer kaybettikçe ise emeğin ucuzladığını, emekçilerin kaybettiğini ifade etti.

GENEL GREV ÇAĞRISI

Türkiye Avrupa’nın en düşük asgari ücretinde Arnavutluk ile yarıştığına dikkat çeken Sarı, “Buradan bir kez daha haykırıyoruz; yoksulluğa ve emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayacağız. Kara kışı işçi baharına çevireceğiz. Üretimden gelen gücün kullanımı da dahil olmak üzere her türlü yöntemle direneceğiz. Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir. Emeğimizi ve memleketimizi savunmak için omuz omuza” diye konuştu.

Ayrıca bugün ülkeye ve emeğe sahip çıkmanın yurtseverliğin gereği olduğunu vurgulayan Sarı, Hak-İş ve Türk-İş’e genel grev çağrısında bulundu. Ülkenin tüm emekçilerinin yoksullaştığını ifade eden Sarı, “Gelin şalteri indirelim, genel greve çıkalım” dedi. (DUVAR)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑