Türkiye

Published on Nisan 2nd, 2021

0

Dink Ailesi’nin avukatları mahkeme kararına itiraz etti

Hrant Dink cinayeti davasında kararı hatalı ve eksik bulduklarını belirten Dink Ailesi avukatları hükme itiraz etti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 131 duruşma sonrasında karara bağlanan Hrant Dink cinayeti davasından çıkan hükme Dink Ailesi’nin avukatları itiraz etti.

Kararın hatalı ve eksik olduğunu ifade eden Dink Ailesi avukatları 1 Nisan 2021 Perşembe günü itiraz dilekçelerini İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne sunulmak üzere 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne teslim etti.

Agos’un aktardığına göre avukatlar dilekçede “İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 26 Mart 2021 tarihli duruşmada, cezalandırılmalarına karar verilmesi gereken sanıkların bir kısmının beraatine ve bir kısmı hakkındaki davanın zamanaşımı nedeni ile düşürülmesine ilişkin karar verilmesi, sanıkların bir kısmı hakkında düşük cezalara hükmedilmiş olması  ve yanı sıra yargılama esnasında toplanmasını talep ettiğimiz delillerin tamamı toplanmadan karar verilmiş olması  nedenleri ile İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi kararı hatalı ve hukuka aykırı olmuştur” dedi.

Dilekçede “İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2016/32 E. numaralı dava dosyasında oluşturulan 26.03.2021 tarihli karara yönelik bir bütün olarak temyiz/istinaf talebinde bulunmaktayız” ifadesi yer aldı. Avukatlar bundan önceki temyiz süreçlerinin tümünün Yargıtay’da görüldüğünü belirterek tüm sanıklar hakkında kanun yolu incelemesinin Yargıtay’da yapılması talep etti.

Dink Ailesi avukatları dilekçede ayrıca  “İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararının tarafımıza tebliğ edilmesi sonrası yasa yoluna başvuru gerekçelerimiz ayrıntılı olarak tarafımızdan beyan edilecektir” ifadesine yer verdi.

(Bianet)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑