Türkiye

Published on Mart 24th, 2020

0

Hatimoğulları: Bu sisteme mahkum değiliz, dayanışalım

Suyu, toprağı, havayı kirleten bir anlayışın dünyanın sonunu hazırladığını dile getiren HDP’li Tülay Hatimoğulları, “Kapitalizmin dayattığı adaletsiz sisteme mahkum değiliz. Yeter ki bu bilinçle davranalım, örgütlenelim, dayanışalım” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, gündeme ilişkin gelişmeleri değerlendirdi. Koronavirüse dair atılan adımlara dikkat çeken Hatimoğulları, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Ekonomik istikrar kalkanı”  sermayeyi virüsten koruma kalkanı olarak değerlendirdi.

Salgının en çok işçiyi ve yoksulu vurduğunu aktaran Hatimoğulları, sermayenin değil; halkın, emekçilerin ve sağlıkçıların korunması için ödeneklerin seferber edilip, ciddi önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.  

Koronavirüsün kapitalizmin sınırsız kar hırsı nedeniyle doğayı ve insanlığın tüm evrensel değerleri talan etmesinin bir sonucu olduğuna işaret eden Hatimoğulları, “Suyu, havayı, toprağı kirleten/yok eden anlayış dünyanın yok oluşunu hazırlıyor. Kapitalizmin dayattığı adaletsiz, yok edici, iktidarcı, ezici ve sömürücü bir yaşama mahkûm değiliz. Eşit, adil, özgürlükçü, barışçıl, demokratik bir dünya mümkün. Bir avuç burjuvaziye karşı biz ezilenler ve sömürülenler milyarlarız. Yeter ki bu bilinçle davranalım, örgütlenelim, dayanışalım.”  

Siyasi tutuklu ve hükümlüleri kapsamayan 3’üncü Yargı Paketi’ne değinen Hatimoğulları, bu paketin adil olması gerektiğini ve AKP-MHP’nin uzun zamandır uğraştığı af talebini bu pakete yedirmek istediğini dile getirdi. Hatimoğulları, “Uyuşturucu başta olmak üzere adli tutukluları ve hükümlüleri merkeze alarak bir paketi Meclise getirmek adil olmayacaktır. En hafif deyimle vicdansızlığın, adaletsizliğin, kin ve nefretle ülkeyi yönettiklerinin tarihi bir belgesi olacaktır. Virüs salgını cezaevlerinde ‘suç’ tanımına göre yayılmayacağına göre, adalet terazisi yerlerde sürüklenen yargının ve buna hükmedenlerin bari koronavirüs konusunda adil davranmaları zorunluluktur. Aksi takdirde cezaevlerinde yaşanacak bir salgın ve ölüm vakalarından bu iktidar sorumlu olacaktır” şeklinde konuştu.  

(MA / Hamdullah Kesen)

Tags: , , ,


About the Author



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑