Latin Amerika

Published on Haziran 20th, 2021

0

Brezilya’da Kovid-19’dan ölümler yarım milyonu geçti, yüz binler sokağa çıktı

Kovid-19 kaynaklı ölümlerin yarım milyonu geçtiği Brezilya’da binlerce kişi, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’ya karşı protesto gösterileri düzenledi.

Brezilya’nın birçok şehrinde binlerce kişi, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’ya karşı protesto gösterileri düzenledi.

AA’nın haberine göre Başkent Brasilia ile 24 eyalette binlerce kişi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölüm sayısının yarım milyonu aştığı Brezilya’da Bolsonaro’nun salgına karşı tutumunu protesto etti.

Yürüyüşlerde, devlet başkanının görevinden alınmasını ve yargılanmasını istedi.

Brezilya’da Kovid-19'dan ölümler yarım milyonu geçti, yüz binler sokağa çıktı

“BOLSONARO DENEN BU VEBA…”

The Guardian gazetesine konuşan 46 yaşındaki Öğretmen Paola Queiroz, Brezilya’da salgının “arkadaş, neşe ve gelecek umudu kaybı” olarak yaşandığını söylüyor.

Brezilya’da Kovid-19'dan ölümler yarım milyonu geçti, yüz binler sokağa çıktı

75 yaşındaki Emekli Mühendis Oswaldo Pinheiro da “Bolsonaro denen bu vebanın liderliğindeki hükümetin gerekçeleri beni sokağa çıkarttı” diyerek ekliyor: “Yoksullara saygı duymayan bu soykırımcı hükümete karşı savaşacağım, bu yaşta bile. Başka yürüyüşler de olursa geleceğim.”

Brezilya’da Kovid-19'dan ölümler yarım milyonu geçti, yüz binler sokağa çıktı

İHMALLERİ ARAŞTIRMAK İÇİN KOMİSYON KURULDU

Nüfusu 210 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Brezilya, virüs kaynaklı 500 binden fazla ölü sayısıyla dünyada ABD’nin ardından en çok Kovid-19 kaynaklı ölümün görüldüğü ülke olarak öne çıkıyor.

Devlet Başkanı Bolsonaro, salgının başlangıcından bu yana virüsü küçümseyen ve alınan önlemleri eleştiren tavırları nedeniyle tepki çekiyor. Ülkede nüfusun sadece yüzde 11’i aşılanmış durumda.

Salgın döneminde 3 kez sağlık bakanının değiştiği Brezilya’da, 27 Nisan’da Senatoda Bolsonaro Hükümetinin salgın döneminde ihmalinin bulunup bulunmadığını araştırmak üzere komisyon kurulmuştu. Komisyonda başta eski sağlık bakanları olmak üzere devlet görevlileri ifade vermeye devam ediyor.

(Evrensel)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑