Ekonomi

Published on Aralık 18th, 2021

0

Bölgede emekçiler Diyarbakır’a aktı: Geçinemiyoruz

KESK’in çağrısıyla bir araya gelen binlerce emekçi, Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda hükümete “geçinemiyoruz” diye seslendi. KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil de yaptığı konuşmada hükümeti istifaya çağırdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda “Geçinemiyoruz! İnsanca Yaşam, Emekten ve Halktan Yana Bütçe İçin Omuz Omuza” şiarıyla miting düzenliyor. Günler öncesinden mitinge hazırlanan binlerce emekçi, soğuk hava ve yağmura rağmen meydanın girişinde toplanmaya başladı. Urfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Batman ve Siirt gibi çevre kentlerden yüzlerce sendika, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcisi, taleplerinin yazılı olduğu pankart ve dövizlerle alanın girişinde kortej oluşturdu. Polisler, kortej şeklinde kitlenin alana girmesine uzun bir süre izin vermedi. Ancak kitle bir süre sonra 3 koldan miting alanına girmeye başladı.

Kadınlar zılgıtlarıyla alanda

Sendikalı kadınlar da ayrı kortejler oluşturdu. “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçe Hayata Geçirilmelidir” pankartı açan kadınlar, zılgıtları ve “Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla alana akıyor. Ayrıca kitle sık sık “Bijî berxwedana zindanan”, “Saraya değil halka bütçe”, “Zafer direnen emekçinin olacak” ve “Hak, hukuk, adalet” sloganları atıyor. Alana girişler sürüyor.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey üyesi Halis Yerlikaya, TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Sinan Çiftyürek, İnsan ve Özgürlük Partisi, HDP İl Eşbaşkanları Zeyat Ceylan ve Gülistan Atasoy, Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri, Barış Anneleri Meclisi ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de mitinge katıldı.

Mitingin açılış konuşmasını yapan KESK Dönem Eş Sözcüsü Nasır Demirkıran, konuşmasında hükümetin politikalarını eleştirerek, yaşam koşullarının emekçiler için dayanılmaz bir hale geldiğine dikkati çekti.

‘Sabrımız tükendi’

Alandaki binlerce emekçinin “hükümet istifa” sloganlarıyla kürsüye çıkan KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, “Bugün buraya daha güçlü şekilde bağırmaya geldik. Bizlerin sabrı tükendi. Onlar lüks ve şatafat içinde yaşıyor. Ahlaksız olanlar, bu ülkeyi yıllardır soyup soğana çevirenlerdir. Yurt dışına şirketler kuranlardır. Faize kaynak aktaranlardır. Ahlaksız olanlar, bu ülkede aşımıza, ekmeğimize göz koyanlardır, Saray’ın ta kendisidir” dedi.

Baskıyla, yasaklarla, her gün yeni cezaevi açma tehditleriyle iktidarın korku yaratmaya çalıştığını ifade eden Kablan, “İktidarlarını bu baskıyla uzatabileceklerini zannediyorlar. İşte buradayız, bütün zorlukları, barikatları, engelleri aşarak geldik” ifadelerini kullandı.

Hasta tutukluların durumu

Hasta tutukluların yaşamını yitirmesine değinen Kablan, “Cezaevlerindeki tecrit her geçen gün artıyor. Yaşadıklarını bir çığlık gibi ülkeye duyurmaya çalışan Garibe Gezer şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Garibe’ye bu zulmü yapanlar, cenazesine de aynı saygısızlığı yapmıştır. Bu uygulamayı bir kez daha buradan kınıyoruz” dedi.

‘Servetlerine servet katıyorlar’

Ülkede derinleşen ekonomik krize değinerek konuşmasını sürdüren Kablan, “Bu ülkede artık temel ihtiyaç malzemelerine artık ulaşamayan insanlar var. İşsizler ordusu almış başını gidiyor. Bizler her gün biraz daha yoksullaşırken, borçlarımızı borçla kapatıyoruz. Bu ülkenin mutlu azınlığı, rantçıları servetlerine servet katıyor” şeklinde konuştu.

‘Hükümet istifa’ sloganı polisi rahatsız etti

Kablan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Hükümet istifa sloganları atıldıkça müziğe müdahale ediliyor. Bizler hükümeti istifaya çağırıyoruz. Biz burada geçinmek için bütçedeki payımızı istiyoruz’ dedik. Özelleştirme soygununa son vermek için buradayız. Kadından, ekolojiden bir çevre için buradayız. Sırtımıza yüklenen vergi dilimleriyle, yılın ortasına varmadan eriyen maaşlarla geçinemiyoruz. Biz kadınlar olarak bu sokaklardan, meydanlardan, yaşadığımız şiddete, tacize, ayrımcılığa, yaşamını bütün alanlarında toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı bir bütçe için alanlardayız.

OHAL’i hiç kaldırmadınız’

Kamu emekçilerine zam yaptık dediler, iki gün sonra yalan çıktı. Asgari ücretliye tarihi artık yaptılar. Koca bir yalan, sırtımıza yüklenen onca yük varken, Ocak 2021 zammını bile karşılamıyor. Yalanlarınıza son verin. Bizlerin oluşturduğu bütçeyi daha fazla silaha, tanka, sınır ötesi operasyonlarına veriyorsunuz. Savaş politikalarına son, barış için buradayız. Demokratik yöntemlerle bu ülkeyi yönetemediklerini biliyoruz. Krizi bahane ederek, OHAL ilan etmeyi, resmileştirmeyi söylemeye başladılar. Biz zaten yıllardır, OHAL’i zaten yaşıyoruz. OHAL’i hiç kaldırmadınız ki. Kurduğunuz karakollarla, cezaevine attığınız arkadaşlarımızla OHAL’i yaşıyoruz. Siz neyin OHAL’ini resmileştirmekten söz ediyorsunuz.

‘Bu düzen böyle gitmez’

Ne yaparlarsa yapsınlar, bıçak kemikte. Emekçilere düşman olan bu düzen böyle gitmez. Karanlık bulutları dağıtarak, kardeşliğin dünyasını yakınlaştıracak, yegane güçler olarak buradayız. Saldırı dalgalarını kıranlar yine bizleriz. Aydınlık bir gelecek için umut emekçilerdir, üretenlerdir, bu kara kışta bu meydanı dolduranlardır. Yeter ki bu meydanları dolduran bizler kol kola olalım. Dünyanın en büyük ailesi olarak bizi parçalamayı hedef alan oyunları bozalım. Özlenen baharı getirmek için birlikte mücadele edelim. Özgürlük, demokrasi ve barış için yüreği çarpan, cezaevinde tutsak olan KESK’li arkadaşlarımıza, emeğin kürsüsünden selam gönderiyoruz.

(GazeteKarınca)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑