Kadın

Published on Temmuz 2nd, 2021

0

Binlerce kadın ve LGBTİ+ Taksim Tünel’den barikatları yıka yıka yürüdü

İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesi kararına karşı İstanbul’da Taksim Tünel Meydanı’nda toplanan binlerce kadın ve LGBTİ+, Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Tünel Meydanı’nda kurulan İlk barikatı aşan kadınlar ve LGBT+’ların önüne Odakule’ye varmadan ikinci barikat kuruldu. Burada sloganlarla bir süre bekleyen kitle daha sonra barikatlara yüklenerek yıktı. Polis geri çekilmek zorunda kalırken, bir süre sonra biber gazı, plastik mermi ve ses bombalı saldırı yaşandı. Saldırının ardından tekrar toplanan kitle burada yaptıkları açıklamanın ardından sloganlarla Karaköy’e yürüdü.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı bugün yürürlüğe girerken, kadınlar ve LGBTİ+’lar 81 ilde isyanda.

İstanbul Sözleşmesini Uygula Kampanya Grubu, Taksim Tünel’e saat 19.00’da çağrı yaparken, kadınlar ve LGBTİ+’lar bir saat öncesinde alanda buluştu.

“Daha yeni başlıyoruz”, “Kadın kadının yurdudur”, “Lezbiyen, mezbiyen burada”, “Yasak mı işte buradayız”, “Kararı tanımıyoruz, sokakları terk etmiyoruz”, “1 milyon imza da burada, isyanda”, “Kadınlar savunmada”, “Eşitlik yıldızlı femina”, “Yasalar sokakta yazılır”, “Biz dönmeyiz, sözleşmeyi yedirmeyiz”, “İsyan var”, “Özgürlüğümüz için sarayı başınıza yıkacağız”, “İstanbul Sözleşmesi bizim”, “Kadınlar özgürlük için isyanda”, “Yenilir, yutulur cinsten değiliz”, “Allah belasını vermiyor mecburen biz bir şeyler yapacağız”, “Lütuf değil, eşitlik istiyoruz”, “Sözleşmeden vazgeçmiyoruz, faşizme geçit vermiyoruz” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde, “İstanbul Sözleşmesi’nde inat ediyoruz” pankartı açıldı.

“Yaşasın kadın dayanışması”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Travestiyiz, buradayız, alışın, barışın, gitmiyoruz”, “Jin, jiyan, azadi”, “Zıpla, zıpla, zıplamayan Tayyip’tir” sloganlarının atıldığı alanda LGBTİ+ bayrakları ve Deniz Poyraz’ın resimleri de bulunuyor.

Eylemin ana pankartında, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, bizim için bitmedi” yazan kadınlar ve LGBTİ+’lar çekilme kararını tanımadıklarını ilan etti.

Taksim Tünel Meydanı’nda konuşmalar ve sloganlarla bekleyen kadınlar ve LGBTİ+’lar, “Kadınların hayırı biter mi sandın”, “Bizim için bitmedi” sloganlarını atıyor.

‘KARARI TANIMIYORUZ’
Kadınlar, sözleşmeden çekilmekle birlikte devletin kadınlara şiddet uygulama özgürlüğünü erkeklere verdiğini belirterek tepkilerini dile getirdi. Kadınlar, “Mücadelemiz, isyanımız, dayanışmamız her yerde. Bugün devlet erken yaşta evlendireceğim diyenlerin yanında oldu. Biz haklarımız, özürlüğümüz içinde dünyayı yerinden oynatmaya çok alışığız. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeye niyetimiz yok, tek adamın kararını tanımıyoruz” diye haykırdı.

Eylem alanında konuşmalar yapan kadınlar, “tek adamın” kararını tanımadıklarını belirterek şunları söyledi: “Sanıyorlar ki tek adam bizim adımıza karar verirse, üstümüze polis yığarlarsa, tüm sokakları kapatırlarsa susarız sanıyorlar, hayatlarımızdan haklarımızdan vazgeçeceğiz sanıyorlar. Ama yanılıyorlar. Katiller canımıza kast etmiş durumda. Sözleşmeden çekilerek katillerle bir kez daha işbirliği yaptıklarını gösterdiler. Canımıza göz dikenleri kabul etmiyoruz. Haklarımıza, hayatlarımıza müdahaleyi kabul etmiyoruz. ‘Eşit değilsiniz’ diyenleri, tek adamın kararını, şiddetin suçunu bize atanları kabul etmiyoruz. Biz kadınlar çok öfkeliyiz. Her gün hayatlarımıza müdahale ettikleri için, arkadaşlarımızı aramızdan aldıkları için öfkeliyiz. Sözleşmeyi çekerek gücümüzü kırmaya çalışıyorlar. Ama biz birbirimizden güç alıyoruz. Sözleşme aileyi bozuyormuş diyorlar. Erdoğan eylem planı açıklarken, o kutsallarda öldürülmeyi kabul etmiyoruz. Aile değil, kadınız ve kadınlar isyanda. O kutsal aile içinde şiddet var, sözleşmeden çekilmenin tek amacı da aile içindeki şiddetin üstünü örtmek. Erkek vuruyor, devlet koruyor.”

KATLEDİLEN KADINLAR ANILDI
“İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” diyen binlerce kadın ve LGBTİ+, Taksim Tünel Meydanı’nda, erkek devlet şiddetiyle katledilen kadınların isimlerini sayarak “burada” diye haykırdı.

Binlerce kadın ve LGBTİ+, 2 saat süren alandaki toplanmanın ardından Tünel Meydanı’nda kurulan barikat açtırarak Taksim’e doğru yürüyüş başlattı. Yürüyüşü engellemek için polis Odakule’ye varmadan kadınların önüne ikinci kez barikat kurdu. Polisin yaklaşık 10 metre arayla birkaç barikat kurduğu alanda, kadınlar ve LGBTİ+’lar, “Yüklen, yüklen, barikata yüklen” sloganlarıyla polis barikatlarını yıktı. Kitle yürüyüşü sürdürmekte ısrar ederken, polis barikatlarını aşma mücadelesi uzun süre devam etti.

Kadınlar ve LGBTİ+’lar bir kez daha barikatlara yüklenip yıkınca çevik kuvvet polisleri geri çekilmek zorunda kaldı, TOMA getirildi. Polis, barikatların yıkılmasını engellemek için iç içe geçmiş üç-dört barikat kurarken, kitle barikatları tek tek sökmeye başladı. Ardından polisin biber gazı, plastik mermi ve ses bombalı saldırısı yaşandı.

Polis saldırısına rağmen kitle dağılmayarak tekrar barikat başında toplandı, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” sloganı atılıyor. Ardından polis barikatının önünde açıklama yapıldı.

‘KADINLAR VE LGBTİ+’LARIN İSYANI YASAKLANAMAZ’
“İsyanımız yasaklanamaz” diyen kadınlar ve LGBTİ+’lar, yasaklara ve barikatlara tepki gösterdi.

Bir gece yarısı kararnamesiyle Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekileceğini ferman verenlerin kadınların ve LGBTİ+’ların İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz isyanını yasaklamayacağı belirtilen açıklamada, “‘1 Temmuz’da Taksim/Tünel’deyiz. İtaat etmiyoruz’ çağrımız, neredeyse tüm kısıtlamaların kalktığı gün, pandemi bahanesiyle yasakmış! Öyle bir ülke ki erkek şiddeti, çocuk istismarı serbest, kadınların haklarını savunması yasak. Buna sessiz kalamayız. YA-SAK-LA-YA-MAZ-SI-NIZ!” denildi.

Dayatılan toplumsal cinsiyet rollerini reddettikleri kaydedilen açıklamada, “Eşit ve özgür yaşama arzumuz yasaklanamaz. Erkek şiddetinden, devlet şiddetinden uzak yaşama isteğimiz, şiddeti önleyici ve koruyucu politikalar geliştirilmesi talebimiz yasaklanamaz. Her gün nefretle, şiddetle, cinayetle bize dayattığınız kurallara karşı birbirimizden güç alarak büyüttüğümüz mücadelemiz, dayanışmamız yasaklanamaz Kadınlara ve LGBTİ+’lara yaşam hakkı tanımıyorsanız, o zaman hayat hiç kimse için olağan akamaz! İsyanımız yasaklanamaz. Tekrar ediyoruz. Son defa uyarıyoruz. Sokağa dökülüyoruz. Bizim için bitmedi. Yasakları aş da gel” diye belirtildi.

Açıklamanın ardından kitle, Galata yönünden Karaköy’e doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte, “Kadınlar isyanda, özgürlük sokakta”, “Polis defol, bu sokaklar bizim”, “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa”, “Tayyip kaç kaç kaç ibneler geliyor”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop, inadına isyan, inadına özgürlük”, “Geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz” sloganları atıldı.

Karaköy’e ulaşan kadınlar ve LGBTİ+’lar Kemeraltı Caddesi’ni uzun süre trafiğe kapattı. Eylem ardından sona erdi.

(ETHA)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑