Almanya

Published on Mayıs 1st, 2021

0

Berlin’de büyük ev şirketlerinin kamulaştırılması için yürüyüş

Berlin’de 1 Mayıs öncesi yüksek kiralara, pandeminin yol açtığı kriz ve yasaklara karşı bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de 1 Mayıs öncesi yüksek kiralara, pandeminin yol açtığı kriz ve yasaklara karşı bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş boyunca Deutsche Wohnen, Vonovia gibi kiralık evleri ellerinde bulunduran büyük şirketlerin kamulaştırılması çağrısı yapıldı.

Berlin’in Wedding semtinde Leopoldplatz’da dün akşam saatlerindeki yürüyüşte yapılan konuşmalarda, taşınan dövizlerde ve atılan sloganlarda Berlin’de yaşanan konut sorunu, yüksek kiralar, evsizliğe dikkat çekildi. Konuşmalarda, sağlığır özelleştirilmiş olmasının yarattığı sorunlar, pandemi bahanesiyle getirilen yasaklar ve işçilerin çalıştırılması, krizin yükünün emekçilere yüklenmek istenmesi gibi birçok toplumsal sorun dile getirildi. Konuşmalarda, tüm bu sorunları yaratan bu sistemin reform edilecek bir yanının olmadığı, değiştirilmesi için mücadele edilmesi çağrısı yapıldı.

Almanya’nın büyük konut şirketlerinden kiralık 155 bin 400 ev ve 2 bin 900 işyerini elinde bulunduran Berlin merkezli Deutsche Wohnen ve 400 bin 000 konutu elinde tutan Bochum merkezli Vonovia gibi büyük şirketlerin yüksek kiralar aldıklarını ve binlerce insanın kira ödeyemediğinden evsiz kaldığını belirten katılımcılar, bu şirketlerin ve sağlık sisteminin tekrar kamulaştırılmasını talep ettiler.

Yürüyüşe Young Struggle ve AvEG-Kon’da üyeleri de eyleme destek verdi.

(Etha)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑