İnsan Hakları

Published on Ocak 22nd, 2022

0

‘Babamı ararken Galatasaray’da büyüdük’

Ömrü 26 yıl önce kaybolan İsmail Şahin’in akıbetini öğrenmeye yetmeyen eşi Kiraz ve babası Halit Şahin’in “İsmail Şahin nerede” sorusunu Cumartesi Anneleri bir kez daha yineledi. Babasını ararken kardeşiyle Galatasaray’da büyüdüklerini söyleyen Sibel Şahin, “Annemi kanser değil bu adaletsizlik öldürdü” dedi. 

Gözaltında kaybedilenlerin akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için yıllardır mücadele eden Cumartesi Anneleri 878 hafta eyleminde 1996 yılında kaybedilen işçi İsmail Şahin’in dosyasını kamuoyuyla paylaştı. 

Covid-19 salgını nedeniyle bu hafta da online açıklama yapan kayıp yakınları, ömürleri sevdiklerinin akıbetini öğrenmeye yetmeyen Kiraz ve Halil Şahin’in ardından bir kez daha “İsmail Şahin nerede” sorusunu yineledi. 

‘ANNEM BABAMI PENCERE ÖNÜNDE BEKLERKEN DİRSEKLERİ NASIR TUTTU’
Annesi ve dedesinin kucağında kardeşiyle birlikte Galatasaray meydanında babasını ararken büyüyen Sibel Şahin seslendi. “Meydanda güvercinleri kovalamayı oyun bildik” diyen Şahin, şöyle devam etti: “Annem 19 yıl boyunca bekledi. Babamı beklerken pencerenin pervazına dayadığı dirsekleri nasır tuttu. Bir haber alamadan 40 yaşında gözlerini yumdu, kanser değil her zaman söylediği gibi yaşadığı adaletsizlik öldürdü. Dört yıl sonra dedem Halil Şahin’i kaybettik. Şimdi de biz evlatları ve torunları olarak İsmail Şahin’in akıbetini öğrenmek istiyoruz.”

Bu haftanın basın metnini gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kız kardeşi Maside Ocak okudu. Devletin yalnız gözaltında kaybedilenlerin değil, ortadan kaybolan kişilerin de akıbetini araştırmak ve açığa çıkartmakla yükümlü olduğunu hatırlatan Ocak, 26 yıldır İsmail Şahin’in kaybolması ile ilgili hareketsiz kalan adli makamları dosyada etkin bir soruşturma başlatmak için göreve çağırdı. 

Ocak, “Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız’a, personelleri olan İsmail Şahin’in görev başındayken ortadan kaybolması ile ilgili araştırma ve inceleme yapmak üzere Teftiş Kurulu’nu harekete geçirme çağrısında bulunuyoruz” dedi. Ocak, kayıplarla buluşma mekanı olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceklerini de kaydetti.

NE OLMUŞTU?
36 yaşındaki 2 çocuk babası İsmail Şahin, Beyoğlu Belediyesi’nde işçi olarak çalışıyordu. DİSK Genel İş Sendikası üyesiydi. 18 Ocak 1996 günü saat 06.30’da iki belediye çalışanı ile birlikte görev yaptığı 34 ATZ 59 plakalı temizlik aracında iş başı yaptı ve bir daha geri dönmedi.

İsmail’in çalışma arkadaşları  araçla Mimar Sinan Üniversitesi’ne geldiklerinde onun elindeki süpürgesi ile birlikte ortadan kaybolduğunu söyledi. Şahin Ailesi sürekli ağlayan bu kişilerin çelişkili bilgiler verdiklerini ve konuşmaktan korktuklarını fark etti. Aynı günlerde İsmail’in dört yaşındaki kızı annesine, babasını televizyonda polislerle gördüğünü söyledi.

Aile Beyoğlu Belediyesi’ne başvurdu. İsmail Şahin’in mesai saatleri içerisinde kaybolduğunu ve bundan işveren olarak sorumlu olduklarını söyleyerek olayın araştırılmasını istedi. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp başvurusu yaptı. Savcılığa suç duyurusunda bulunarak İsmail’in akıbetinin soruşturulmasını istedi.

Başvurularından sonuç alamayan İsmail’in eşi Kiraz Şahin ve İsmail’in Babası Halil Şahin kucaklarında iki çocuk, ellerinde İsmail’in fotoğrafıyla Galatasaray’a geldi, Cumartesi Anneleri’ne katıldılar. Son nefeslerine kadar İsmail’den haber alma umutlarını hep canlı tuttular. 21 yaşında iki küçük çocuğuyla Galatasaray’a gelen Kiraz Şahin ve baba Halil Şahin’in ömürleri İsmail’den bir haber almaya yetmedi.

(ETHA)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑