Almanya

Published on Temmuz 17th, 2021

0

ATİF: Sel feleketinin sorumlusu, sermaye ve onların devletidir!

Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF), yaptığı açıklamada “Sel felaketinin sorumlusu sermaye ve onların devletidir” dedi.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

ATİF tarafından yapılan açıklama şöyle:

NRW’deki Sel Baskınlarının Sorumlusu Alman Sermaye Sahipleri ve Onların Devletidir!

İsviçre, Belçika, Hollanda ve İtalya‘da sel baskını ve toprak kaymaları yüzünden birçok insan hayatını kaybetti. Almanya’nın NRW eyaletinde ise şimdiye kadar 150 kişinin öldüğü bildirildi. 300 kişiden ise hala haber alınamıyor. Bu sel baskınları Almanya‘nın İkinci Emperyalist Paylaşım Savaşından sonra uğradığı en büyük felaket olarak değerlendiriliyor. NRW’den CDU’nun yeni başkanı seçilen Laschet, gazetecilerin sorularına „Evet NRW’de bunlara neden olan kömür santrallerini kapatıyoruz. Endüstriyi çevreye uyumlu hale getirmeye çalışıyoruz ama uluslararası rekabet gücümüzü de düşünmek zorundayız“ sözleriyle, asıl kaygılarını dile getirmiş oldu: Uluslararası rekabet gücü!

Burjuvazinin „uluslararası rekabet gücünü kaybetme“ korkusu, dünyayı cehenneme çevirmeye devam ediyor. Covid-19 salgını ve yarattığı sonuçlar dünya üzerindeki yaşam dengesini ciddi anlamda bozmuş ve kalıcı hasarlar bırakmıştır. Emperyalist-kapitalistlerin iddialarına rağmen insan yaşamı kökten sarsılmış, ekonomik ve sosyal olarak salgınla mücadelede sınıfta kalmışlardır.

Gözünü kâr hırsı bürümüş kapitalistler, yarattıkları iklim değişikliği nedeniyle hem insanları hem doğayı hem de hayvanları katlediyorlar. Tonlarca para harcayarak toplandıkları Paris İklim Konferansı ve sözde 2020 sonrası süreçte, iklim değişikliği tehlikesine karşı küresel sosyo/ekonomik dayanıklılığın güçlendirilmesini hedefleyen anlaşma, görüntüyü kurtarmanın ötesine geçmiyor. Ve sonuçlarının bedelini bizler canımızla ödüyoruz.

Avrupa’da çevreyi en çok kirleten on işletmeden 7‘si Almanya’da bulunuyor. Aynı NRW’de çevreci Alman gençleri kendilerini ağaçlara bağlayarak yıllarca elektrik devi RWE’nin 12 bin yıllık Hambach ormanını kâr için yok etmesine direnmişler, birçok kez polisin saldırısına maruz kalmışlardı. Ayrıca Almanya, Paris İklim Konferansı‘nda karbon salınım oranlarını 2020 yılına kadar % 40 a düşüreceğini vaat etmişti. Sonuç ortada.

Aşırı sıcaklar birçok ülkede orman yangınına neden olurken Avrupa sular altında. Aylarca süren Freitag für Future eylemleri de, seçimlerde Yeşillerin başarısı da CDU ve SPD gibi sermayenin temsilcileri olan partileri etkilemiş görünmüyor. Bu gözünü kâr hırsı bürümüş çağ dışı dinazorlara karşı daha etkin fiili meşru eylem biçimleriyle yanıt vermediğimiz sürece yaşam alanlarımızı yok etmeye devam edecekler. Bizler lüks bir yaşam değil, doğayla ve dünyadaki diğer canlılarla barış ve uyum içinde yaşayacağımız bir dünya istiyoruz!

NRW İçişleri Bakanı Reul yaşanan felakete dair yaptığı bir açıklamada ‘‘Durum ciddi, ancak şimdi aşırı solculuğu unutmamalıyız“ dedi. Bu açıklamanın altında alman devletinin faşizan içerikli anti-komünist tutumunu yatmaktadır.  Bizler küresel ısınma, sera gazı salınımı ve kimyasal-fosil yakıtlarla doğanın katledilmesine karşı çıkıyor, ATİF olarak NRW’de ki felakete neden olan sermayenin temsilcisi politikacıları kınıyor, yerli ve göçmen halkı hep birlikte sokağa, eyleme çağırıyoruz. Ayrıca sel baskınlarında yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı diliyor ve acılarını paylaşıyoruz.

ATİF –ALMANYA TÜRKİYELİ İŞÇİLER FEDERASYONU

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑