Almanya

Published on Ekim 31st, 2021

0

ASM: Yazar Doğan Akhanlı’yı kaybettik!

Yazar Doğan Akhanlı’nın vefatı üzerine, Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) başsağlığı mesajı yayımladı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

ASM’nin sitesinde yer alan haber şöyle:

Başsağlığı; Yazar Doğan Akhanlı Yaşamını Yitirdi

Uzun zamandır mücadele ettiği kanser hastalığına yenik düşen ve son dönemde yaşadığı   Berlin`de hayata veda eden dostumuz Yazar Doğan Akhanlı`yı kaybetmiş olmamızın derin üzüntüsüyle; başta ailesi, dostları ve devrimci demokrat çevrelere baş sağlığı diliyoruz.

1957  Şavsat/ Artvin doğumlu olan Doğan Akhanlı,  12 Eylül 1980 `de faşist cuntaya karşı yaptıkları çalışmalar sebebiyle Türkiye`deki baskı ve kovuşturmalardan dolayı tutuklanmış 3 yıl metris hapishanesinde tutuklu kalmış ve tahliyesi ardından ülkesine terketmek zorunda kalmış sürgündü.
Doğan Akhanlı 1991 `de Almanya`ya siyasi iltica talebiyle gelmiş ve 1992 den  bu yana Almanya`nın Köln kentinde yaşamaktaydı. Yaşadığı Köln`de başta TÜDAY ve bir çok demokratik mücadeleye katkı veren bir yazardı Doğan Akhanlı.


Yazar Doğan Akhanlı Türkiye`de aktif devrimci faaliyetler sürdürdüğü dönemde hakkında açılan ve gıyabında süren davadan beraat etmiş olmasına rağmen, Türk devletinin İnterpol araması nedeniyle tatil için gittiği İspanya´da gözaltına alınmış ve beraat sonrası gittiği İstanbul`da da gözaltına alınarak baskılara mağruz kalmış bir yazardı.

Yazar Doğan Akhanlı, Sürgün yaşamda susan bir yürek ve yazın emekçisi olarak anılacaktır!

ASM
Avrupa Sürgünler Meclisi –  Yürütme Kurulu
31 Ekim 2021

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑