Almanya

Published on Eylül 29th, 2021

0

AGİF 27. Kongresini gerçekleştirdi

AvEG-Kon’a bağlı Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), 27. olağan kongresini Almanya’nın Köln kentinde gerçekleştirdi. Pandemi koşullarında bir buçuk yıllık bir aradan sonrası gerçekleşen kongreye Almanya’nın Köln, Kiel, Berlin, Duisburg, Wuppertal, Köln, Frankfurt, Mannheim, Stuttgart ve Ulm’den çok sayıda delege ve AGİF üyesi katıldı.

Kongre, delege sayımı ve yeterlilik onayının ardından devrim ve sosyalizm için ölümsüzleşenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

SOKAKLARI TERKETMEYEN MÜCADELE PRATİĞİ

Kongre geçtiğimiz bir buçuk yıllık faaliyetin değerlendirmesini yaparak, AGİF’in Hanau katliamı sonrası geliştirdiği pratik, George Floyd eylemlerinde olduğu gibi öncü refleksler alma, kardeş aile kampanyası gibi dayanışma faaliyetlerinde etkin bir rol üslendiği belirtildi.

Ayrıca pandemi döneminde sokağa çıkma kısıtlamaları sürecinde sokakta mücadeleyi sürdürme, evlere kapanmama çağrılarını ilk yapan kurum olmasıyla da dönemin en etkin örgütlenmelerinden biri olduğu belirtildi.

Toplamda politika yapma tarzındaki niteliğin, örgütsel bir güce çevirmede yaşanan sıkıntıların gelecek dönem daha etkin örgütsel adımlarla cevap olacağı vurgusu yapıldı.

Kongrede sürece dair siyasal değerlendirme yönetim kurulu tarafından sunuldu. Sunumda pandemiyi ranta çeviren burjuvazi, elinde tuttuğu devlet gibi iktidar aygıtı araçlarıyla işçi sınıfı ve emekçiler üzerinde baskısını artırırken, işçilerden alınan vergileri tekellere, bankalara, büyük şirketlere aktararak kendi iktidarlarını güçlendirmeye çalıştığı ifadeleri kullanıldı.

Sunumun devamında bu saldırılar karşısında Almanya’da burjuvazinin etkisinde olan sendikaların işçi sınıfını bu saldırılara karşı harekete geçirmesi beklenemez. Ancak işçi sınıfına öncülük iddiasındaki parti ve örgütlerinde sınıfla bağlarının zayıf olmasından kaynaklı saldırılara karşı bir hareket   ortaya çıkaramamaktadır. Oysa işçisınıfı örgütlü mücadele ile burjuvazinin bu saldırılarını pekâlâ püskürtebilir, pandeminin yükünü çekmeyi ret edebilir ve kendiliğinden mücadeleyi aşarak iktidar mücadelesine  yönelebilir denildi.

ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZÜ BÜYÜTELİM

Kongreye katılan AvEG-Kon Eş Başkanı Serpil Arslan gelecek dönem perspektifleri arasında  Türkiye ve Kürdistan’da saldırılarını sürdüren saray faşizmine karşı mücadele görevlerinin, Almanya’da işçi sınıfı ve ezilenlerin mücadelelerine etkin katılım görevlerinin AGİF’in gündemi olması gerektiğini vurguladı. Arslan ayrıca örgütsüzleştirme saldırılarına karşı, örgütlenmeleri büyütmek, kitleselleştirmek ve nitelik açıdan yükseltmenin hayati olduğunu vurguladı.

Kongre aday tanıtımı ve seçimlerin ardında 28. Dönem yönetim kurulu ve denetim kurulunu seçti. (aveg-kon)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑