Almanya

Published on Ağustos 20th, 2021

0

Afganistan halkıyla dayanışma mitingi

Türkiyelilerin de katıldığı Ulm’daki eylemde “Afganistan güvenli değil”, “Hava köprüsü şimdi”, “Yerimiz var” yazan pankart ve dövizler taşındı.

Avrupa Demokrat (Ulm)

Afganistan’da Taliban’ın iktidarı eline geçirmesi nedeniyle, Ulm şehrinde de Seebrücke İnisiyatifi’nin (Deniz Köprüsü) çağrısıyla dayanışma mitingi düzenlendi. Türkiyelilerin de katıldığı eylemde göstericiler “Afganistan güvenli değil”, “Hava köprüsü şimdi”, “Yerimiz var”, “Afganları öldürmeyi durdurun” ve “Afganlara yardım edin” yazılı pankart ve döviziler taşıdı.

Ulm Münsterplatz’da düzenlenen ve yerli, Afgan ve diğer göçmenlerin katılımıyla düzenlenen etkinlikte, Seebrücke adına yapılan konuşmada, Afgan halkı gönüllü olarak güvenli ülkelere gitmek isteyenlere sınır kapılarının açılması ve hava köprüsü oluşturulması çağrısı yapılırken, “Afgan halkına Ulm’da yerimiz var” çağrısı yapıldı.

İşbirlikçi iktidarın bir direniş göstermeden ülkeyi gerici islamcı Taliban’a bırakmasının ardından, Afgan halkının politik faşist siyasal islamcı Taliban’a karşı duruşu ve güvenli ülkelere gitme talebi, Afgan halkını güvenli ülkelere taşımak amaçlı dayanışma eylemine yerli parti ve kurumlardan Sol Parti, Af Örgütü, Barış Ağı, Korsanlar Partisi katılırken, göçmen kurumlardan da AGİF, SKB, Young Struggle ve YDG Ulm yer aldı.

Ulm’da yaşayan Afgan göçmenler adına yapılan konuşmalarda, Taliban rejiminin anti demokratik, şeriatçı, kadın düşmanı politikaları anlatılırken, NATO’nun, işgalci emperyalist güçlerin ve Afgan yöneticilerin ülkeyi hiç bir direniş göstermeden terk etmeleri protesto edildi.

Yüzlerce kişinin katıldığı mitingte Almanya’daki Mülteci karşıtlığı politikasının son verilmesinin gerektiği vurgulanırken “Afgan ve diğer halklara daha güvenilir bir yaşam için yerimiz var demeliyiz ve onları kucaklamalıyız” denildi.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑