Afganistan

Published on Eylül 15th, 2021

0

Afganistan: Başkanlık sarayında Taliban kavgası

Taliban’ın geçen hafta açıkladığı geçici hükümetin ardından Kabil’deki başkanlık sarayında Baradar ve diğer grup arasında tartışma çıktığı Baradar’ın merkezden uzaklaştığı bildiriliyor.

Üst düzey Taliban yetkililerinin BBC’ye verdiği demece göre, Afganistan’da yeni bir hükümet kurduktan birkaç gün sonra Taliban liderleri arasında büyük bir tartışma çıktı.

Başkent Kabil’deki cumhurbaşkanlığı sarayında iki rakip grubun destekçilerinin kavga ettiği bildirildi.

Tartışma, kaynaklara göre ABD’ye karşı zaferi sağlamak için en çok kimin yaptığına ve yeni kabinede gücün nasıl bölündüğüne odaklanıyor gibi görünüyordu.

Taliban, haberleri resmen yalanladı.

Yeni kabinenin figürleri

Grup geçen ay Afganistan’ın kontrolünü ele geçirdi ve o zamandan beri ülkeyi “İslam Emirliği” ilan etti. Yeni geçici kabineleri tamamen erkek ve bazıları son yirmi yılda ABD güçlerine yönelik saldırılarla nam salmış üst düzey Taliban figürlerinden oluşuyor.

Anlaşmazlık, Taliban’ın kurucularından Molla Abdulgani Baradar’ın birkaç gün ortadan kaybolmasının ardından ortaya çıktı.

Bir Taliban kaynağı BBC Peştuca’ya verdiği demeçte, Baradar ve mülteciler bakanı ve militan Hakkani ağının önde gelen isimlerinden Khalil ur-Rahman Hakkani’nin takipçileri yakınlarda birbirleriyle kavga ederken sert söz alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Taliban üyesi doğruladı

Katar merkezli üst düzey bir Taliban üyesi ve ilgililerle bağlantılı bir kişi de geçen hafta sonu bir tartışmanın gerçekleştiğini doğruladı.

Kaynaklar, tartışmanın yeni başbakan yardımcısı Baradar’ın geçici hükümetlerinin yapısından memnun olmaması nedeniyle çıktığını söyledi.

Tartışmanın ayrıca, Afganistan’daki zaferlerini Taliban’da kimin üstlenmesi gerektiği konusundaki görüş ayrılıklarından da kaynaklandığı bildiriliyor.

Baradar, vurgunun kendisi gibi insanlar tarafından yürütülen diplomasiye verilmesi gerektiğine inanırken, Taliban’ın en üst düzey isimlerinden biri tarafından yönetilen Hakkani grubunun üyeleri ve destekçileri bunun savaşarak elde edildiğini söylüyor.

Baradar, 2020’de Donald Trump ile telefon görüşmesi yapan bir ABD başkanıyla doğrudan iletişim kuran ilk Taliban lideriydi. Bundan önce, Taliban adına ABD birliklerinin geri çekilmesine ilişkin Doha anlaşmasını imzalamıştı.

TIKLAYIN- Baradar hakkında bilinenler

“Öldü” spekülasyonları

Geçen haftanın sonundan bu yana, Taliban’ın en tanınmış yüzlerinden biri olan Baradar’ın kamuoyundan kaybolduğuna dair söylentiler yayılıyor. Sosyal medyada onun ölmüş olabileceğine dair spekülasyonlar vardı.

Taliban kaynakları BBC’ye, Baradar’ın Kabil’den ayrıldığını ve tartışmanın ardından Kandahar şehrine gittiğini söyledi.

Baradar’ın Pazartesi günü yayınladığı iddia edilen bir ses kaydında, Taliban’ın kurucu ortağı, “gezilere çıktığını” söyledi.

“Şu anda nerede olursam olayım, iyiyim” dedi.

BBC, bir dizi resmi Taliban web sitesinde yayınlanan kaydı doğrulayamadı.

Çelişkili açıklamalar

Taliban hiçbir tartışma olmadığını ve Baradar’ın güvende olduğunu iddia etti, ancak şu anda ne yaptığı konusunda çelişkili açıklamalar yaptı.

Bir sözcü, Baradar’ın Taliban’ın dini lideriyle görüşmek için Kandahar’a gittiğini, ancak daha sonra BBC Peştuca’ya “yorgun olduğunu ve biraz dinlenmek istediğini” söyledi.

Kaynaklar BBC’ye, Baradar’ın Kabil’e dönmesinin beklendiğini ve tartışmaları inkar etmek için kameralar karşısına geçebileceğini söyledi.

Taliban’ın kamuoyunda hiç görülmeyen baş komutanı Hibatullah Ahundzade hakkında ise spekülasyonlar devam ediyor. Taliban’ın siyasi, askeri ve dini işlerinden sorumlu.

TIKLAYIN – Taliban’ın hayalet lideri Ahundzade kim?

(Bianet – PT) 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑