Avrupa

Published on Ocak 12th, 2022

0

ADHK tutsaklarla dayanışmak için 3 günlük açlık grevleri başlatıyor!

Dayanışma etkinlinliği, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirilecek.

Türkiye ve Türkiye Kürdistan’ı hapishanelerinde  tutsaklara yönelik baskı, işkence, izolasyon ve tecrit politikalarına karşı TDİ `nin ülkede sürdürdüğü kamuoyu oluşturma ve devrimci tutsakların sorunlarına dikkat çekerek, hasta tutsakların ölüme terkedilmesine karşı çıkma aracıyla sürdürülen tutsaklarla dayanışma kampanyası çalışmalarına AGEB ve bir çok demokratik kurumun yanısıra, ADHK Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi de  Hapishane de ki tutsakların Tutsakların  koşullarının düzeltilmesi, işkencenin son bulması, hasta tutsakların acilen  serbest bırakılması için Avrupa’nın değişik kentlerin de  3 günlük dayanışma  açlık grevleri başlatacağını açıkladı.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) Dönem Sözcüsü Ertan Çıta; “Hasta tutsakların hapishane koşullarında tedavi olmaları ve iyileşmeleri mümkün değil. Bir yanı dört duvar arasındaki sağlıksız koşullar oluştururken bir yanı da tedavi haklarının gasp edilmesidir. Hasta tutsakların sağlık durumu hapishane koşullarında her geçen gün kötüye giderken özellikle pandemiyle birlikte tedavi haklarına erişemiyorlar. Hastane sevkleri yapılmıyor ya da hastaneye giderken tutsaklara bir insanın zor sığacağı kafes tipi ringleri dayatıyorlar, bu ringlere binmek istemeyen tutsaklar hastaneye götürülmüyor. Devlet kendi koyduğu yasaları bile tanımıyor, verdiği cezaları yeterli görmüyor, hapishane idaresiyle tekrar cezalandırıyor.” dedi.

ADHK tarafından yapılan açıklamada; ” Devletin  faşist, ırkçı sistemine karşı örgütlenen yada itiraz eden, tüm kesimleri ayırım gözetmeksizin  en ağır şekilde cezalandırıyor. Hukuksal ceza dışın da hapishaneler de sistematik olarak tecrit, disiplin ve hücre cezası, havalandırma, ziyaret ve  yayın yasağı, taciz, tecavüz, rutin olarak sürgün ve her tür kötü muamele  yoğunlaşarak devam ediyor.

AKP- MHP iktidarının  çıkardığı yeni infaz yasasıyla, faşist  uygulamalarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Disiplin cezalarıyla  tutsakların tahliyeleri engellenmekte, hapishane de kalamaz raporlarına  rağmen ağır hasta tutsaklar tahliye edilmeyerek  rehin  tutulmaktalar. Hapishane koşulların da yaşayamaz durum da olan 604 ağır hasta tutsak bulunmakta. Yaşam koşullarının giderek zorlaştığı hapishaneler de, devrimci demokratik kamuoyu oluşturulmazsa  her gün yeni tabutlar çıkmaya devam edecek.

Faşist AKP-MHP   iktidarı  siyasi tutsakları bu infaz yasasıyla  F tipin de tutmaya devam ettikçe ölümler de kaçınılmaz olacaktır.  Bugün ölümler devam ederken tek tip hücrelerde katlettiği tutsaklar için intihar etti manipülasyonu ve yalanını da  yayarak yeni katliam biçimini de belirlemiş oluyor. Hapishaneler de ki her ölüm  devlet politikasının dayattığı ve yarattığı sonuçtur.

Hapishaneler de dayatılan  sessiz ölümü görünür kılalım, tutsakları yaşatalım.” denildi.

Açlık grevlerin olduğu yerler ve tarihler:

Paris: 14 -16 Ocak 2022

Stuttgart:  21-23 Ocak 2022

İsviçre :  28 – 30 Ocak 2022

AHM- Frankfurt

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑