Hollanda

Published on Ocak 5th, 2022

0

12 Eylül cuntası yüzünden yurtdışına göçen sendikacının kızı Hollanda’da bakan oldu!

Hollanda’nın uzun zaman sonra oluşturulabilen yeni kabinesinde iki Türkiye kökenli isim yer aldı. Kabineye giren isimlerden Dilan Yeşilgöz’ün babasının 12 Eylül döneminde Türkiye’den ayrılmak zorunda kalanlardan olduğu bilgisi dikkat çekti.

Dördüncü defa başbakanlık koltuğuna oturacak Rutte’nin açıkladığı isimler arasında iki Türkiye kökenli kadın politikacı da yer aldı.

Kabinedeki 28 bakandan 14’ü kadın üyelerden oluştu.

Kabinede bir önceki hükümetten sadece 9 isim yeni listede yer alabilecek. Bu siyasetçilerinin tamamı farklı görevlere getirildi. Önceki hükümette Maliye Bakanlığı’nı yürüten Wopke Hoekstra, yeni dönemde Dışişleri Bakanlığı görevine getirildi.

Bir önceki hükümette Mali İşler ve İklim politikalarından sorumlu devlet bakanı görevini üstlenen Dilan Yeşilgöz Zegerius ise dördüncü hükümette Güvenlik ve Adalet Bakanı olacak.

1977 doğumlu kadın politikacı, liberal sağ olarak değerlendirilen Özgürlük ve Demokrasi Partisi (VVD) milletvekili.

Hükümette Türkiye asıllı diğer bir kadın bakan ise Demokratlar 66 Partisi’nden (D66) Günay Uslu olacak.

49 yaşındaki Uslu, Kültür ve Medya’dan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlenecek.

10 Ocak’ta göreve başlayacak koalisyon hükümeti, Başbakan Rutte’nin başında bulunduğu merkez sağ parti VVD, merkez sol D66, merkez sağ CDA ve muhafazakar Christen Unie’den oluşuyor.

DİLAN YEŞİLGÖZ KİMDİR? 

Bir teknoloji firmasında çalıştıktan sonra 32 yaşında siyaset hayatına başlayan Dilan Yeşilgöz’ün kariyerinin belirleme safhasında, gençliğinden beri sendikal faaliyetlerde bulunan babası Yücel Yeşilgöz etkili oldu. Yücel Yeşilgöz, 12 Eylül 1980 Askeri Darbe öncesi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nda (DİSK) uzun yıllar aktif rol almıştı.

Yeşilgöz, 1980 Askeri Darbesi’nin ardından, sendikacı babasının hapse atılması tehlikesi dolayısıyla 1984 yılında ailesiyle birlikte Hollanda’ya iltica etmişti. (Artı49)


Geçtiğimiz yılın mayıs ayında da Avrupa Demokrat’ta “Hollanda’nın Yeni İklim ve Enerji Bakanı: Dilan Yeşilgöz” başlığıyla da haber yayımlamıştık.
www.avrupademokrat.com/hollandanin-yeni-iklim-ve-enerji-bakani-dilan-yesilgoz/

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑