Sömürgecilik

Published on Ocak 26th, 2022

0

Zırhlı araç çarptı, 23 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Şırnak Cizre’de Ranger tipi zırhlı aracın çarptığı 23 yaşındaki genç iki günlük yaşam mücadelesini kaybetti.

Şırnak Cizre’de 24 Ocak’ta dershaneye giderken Ranger tipi zırhlı aracın çarptığı 23 yaşındaki Abdulgaffar Dayan hayatını kaybetti.

Üniversite sınavlarına hazırlanan Dayan’a Konak Mahallesi ile Nur Mahallesi’ni bağlayan Yafes Caddesi’ndeki eski köprüden geçerken zır bir araç çarptı.

Ağır yaralanan Dayan, Cizre Devlet Hastanesi’nde kaldırıldı. Ameliyattan sonra da yoğun bakımda tedavi altına alındı.

Bugün durumu ağırlaşan Dayan, kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Dayan’ın cenazesi, Cizre Asri Mezarlığında defnedilecek.

Öte yandan görgü tanıkları Dayan’a çarpan aracın kaymakamın koruma aracı olduğunu belirtmesine rağmen resmi makamlardan henüz bir açıklama gelmedi.

Son 3,5 yılda 16 ölüm

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) verilerine göre 1 Ocak 2018 – 10 Eylül 2021 arasında güvenlik güçlerine ve kamu kurumlarına ait araçların çarpması sonucu 9’u çocuk, biri engelli, toplam 16 kişi yaşamını yitirdi. Yine aynı dönemde 13’ü çocuk 41 kişi de yaralandı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin hazırladığı rapora göre de 2008-2020 arasında zırhlı araç çarpması sonucu 4-17 yaş arasında en az 20 çocuk hayatını kaybetti. Rapora göre son 10 yılda en az 63 zırhlı araç çarpması olayı medyaya yansıdı. (Bianet – HA)

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑