İnsan Hakları

Published on Haziran 19th, 2020

0

“Yürüyüşümüz bir soluk olacak”

HDP’nin “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” hakkında, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ve HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç ANF’ye bilgilendirmede bulundu.

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, halkların, siyasi partilerin ve STK’lerin nefes alamaz duruma geldiği bir dönemde, yürüyüşlerinin bir soluk olacağını vurguladı.

HDP’nin “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü”nün Hakkari kolunda yer alan Tülay Hatimoğulları, adalete, hukuka, demokrasiye ve HDP’ye gönül verenlerin yürüyüş boyunca yükledikleri mücadele ve görev azmini Ankara’ya taşıyacaklarını söyledi.

Hakkari’den Amed’de gelen yürüyüş kolunun içerisinde yer alan HDP milletvekilleri Murat Sarısaç ve Tülay Hatimoğulları, eylemlerinin politik hedefini, yol boyunca edindikleri izlenimleri ve onları Ankara’da neyin beklediğini ANF’ye anlattı.

HDP’nin siyasi programının, demokratik cumhuriyeti ve özgürlükçü bir anayasayı oluşturmak üzerine kurulu olduğunu hatırlatan Sarısaç, hiçbir zaman tekçilik üzerine inşa edilmiş bir siyasi içerikten yana olmadıklarını, aksine buna karşı mücadele ettiklerini kaydetti.

Yürüttükleri demokrasi mücadelesine ve başlattıkları yürüyüşe karşı askerinden polisine, korucusundan diğer devlet personellerine kadar saldırılar organize edildiğini belirten Sarısaç, şöyle konuştu: “Batman’ın çıkışında bir asker onbaşı, tüm vekillerimize nutuk atarak, ‘Hepinizi burada döveriz, sizi buradan çıkarmayız’ dedi. Bu, aslında tamamen olayı özetleyen ve HDP’nin neden yürüdüğünü anlatan bir durumdu. Genel olarak tüm bu saldırılar, partimizin başlatmış olduğu demokrasi yürüyüşünün politik hedefini tanımlar niteliktedir. Bunların ortadan kalkması için biz yürüyoruz. Halkların, siyasi partilerin ve STK’lerin nefes alamaz duruma geldiği bir dönemde, yürüyüşümüz tüm bu olup bitenlere aslında bir soluk olacaktır. Ayrıca, mevcut faşist ve otoriter rejimden kurtulmak için halkımızla birlikte el ele vererek mücadele etmenin kararlılığını ortaya koymaya çalışıyoruz.”

HDP’LİLERİ ANKARA’DA NE BEKLİYOR?

Sarısaç, yürüyüşlerinin sonlanacağı Ankara’da onları nelerin beklediğine ilişkin de şunları söyledi: “Nasıl ki Hakkari ve Edirne’de bize saldırılar organize edildiyse Ankara’da aynı şeyin bizi beklediğini biliyoruz. Zaten bize karşı organize edilen saldırıların karar mercileri, Ankara’da. Dolayısıyla aynı şeyleri kuşkusuz orada da yaşayacağız. Ankara’nın demokrasiyi tanımaz yönetim anlayışı, tüm toplum üzerinde bir kambura dönüşmüş durumda. O yüzden de kendilerine karşı yükselecek sesleri bastırmaya çalışıyor ki yürüyüşümüze dönük gerçekleşen saldırılar bunun en somut göstergesidir. Bizi bunların beklediğini biliyor ve biz de zaten onlarla karşılaşmak istiyoruz. Bizim asıl hedeflerimizin başında gelen de odur; onlarla karşı karşıya gelip ve halkı bu beladan kurtarmaktır.”

OLAĞANÜSTÜ BİR COŞKU VARDI

HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları ise Hakkari’den Amed’e gelene kadar olağanüstü bir coşkuyla karşılandıklarını belirterek, şunları söyledi: “Cesaret ve fedakarlıkla halkımızla buluştuk. Bu da halkımızın emekleri ile yürüyen bir mücadelenin dışavurumuydu. Bir kampanya başlattık ve bunun ilk etabını 20 Haziran’da sonlandıracağımız yürüyüşle gerçekleştiriyoruz. Biz yürüyüşümüzü Hakkari ve Edirne’den başlattık. Tüm farklılıkların sorunlarını ifade etmelerini ve ülkenin tıkanan nefesini açmak istedik. Biz, insanların nefes alamadıklarını gerçekleştirdiğimiz yürüyüşle capcanlı gördük.”

HALKIMIZIN GAYRETİ MÜTHİŞTİ

Hakkari’den yürüyüşlerini başlattıklarında Türk devlet güçlerinin ablukasının darbe gerçeğinin teşhiri gibi olduğunu kaydeden Hatimoğulları, “Öyle bir manzara ile karşılaştık ki, sanki sıcak bir savaş ortamına hazırlık yapılmış gibiydi. Tüm bunlara rağmen direnen halkımızın teveccühü bizi çok mutlu etti. Düşünün ki polisler caddeler boyunca etten duvarlar örmüş ama her şeye rağmen halkımız yürüyüş güzergahımız üzerindeki tüm kentlerde bizimle buluşmak için müthiş bir gayret sarf etti. O zulümden korkmadıklarını yürüyüş boyunca bize hissettirdiler. Biz de doğru yolda olduğumuzu bir kez daha anladık. Halkımızdan aldığımız cesaret ve fedakarlık aşısını bu ülkeye aşılamak istiyoruz. Adalete, hukuka, demokrasiye ve HDP’ye gönül verenlerin bize yürüyüş boyunca yükledikleri mücadele ve görev azmini Ankara’ya taşıyacağız” şeklinde konuştu.

(anf)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑