Yunanistan

Published on Aralık 16th, 2020

0

Yunanistan’ın 2021 savunma bütçesi: Askeri harcama 5 kat artacak

Türkiye ile Ege ve Doğu Akdeniz’de gerginlik yaşayan Yunanistan gelecek yıl için 2,5 milyar euro askeri harcama yapmayı planlıyor. Bu meblağ, 2020’deki harcamanın beş katına yakın.

Türkiye ile yaşanan Doğu Akdeniz gerginliği nedeniyle askeri harcamalarını artıracağını duyuran Yunanistan hükümetinin gelecek yıl için öngördüğü savunma bütçesi belli oldu.

Yunanistan’da Başbakan Kiryakos Mitsotakis liderliğindeki hükümet, 2021 yılı için 2,5 milyar euro askeri harcama yapılması doğrultusundaki bütçe planını sundu.

DW Türkçe’deki habere göre, bütçe planının bu akşam saatlerinde parlamentoda tartışıldıktan sonra onaylanması bekleniyor. Yunan medyası, Mitsotakis’in parlamentoda çoğunluğu elinde tutması nedeniyle planın önünde büyük bir engel olmadığını belirtiyor.

Sunulan planda öngörülen meblağ parlamentoda kabul edilirse, Yunanistan 2021’de 2020’ye kıyasla beş kat fazla askeri harcama yapacak.

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, Ankara-Atina arasında Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle yaşanan gerginlik üzerine geçen aylarda savunma harcamasını artırmayı planladıklarını açıklamıştı.

FRANSA’DAN SAVAŞ UÇAKLARI SATIN ALINACAK

Yunanistan’ın bu doğrultuda Fransa’dan satın alacağı 18 Rafale tipi savaş uçağına ilişkin anlaşmanın önümüzdeki hafta Fransız Savunma Bakanı Florence Parly’nin de katılacağı bir törenle imzalanması bekleniyor.

Atina’nın yapmayı planladığı askeri harcamalar arasında dört yeni fırkateyn alımı da bulunuyor.

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑