Yunanistan

Published on Şubat 11th, 2021

0

Yunanistan’da polis saldırısı

Yunanistan’da polis, hükümetin üniversitelerde kalıcı polis varlığının önünü açacak yasa tasarısının tartışıldığı sırada eylem düzenleyen öğrencilere saldırdı.  Birçok kentte binlerce kişi ‘üniversite polisine hayır’ diyerek sokağa döküldü

Yunanistan’da polis, hükümetin üniversitelerde kalıcı polis varlığının önünü açacak yasa tasarısının tartışıldığı sırada eylem düzenleyen göstericilere saldırdı. Milletvekillerinin yasayı görüşmek için toplandığı saatlerde, başta başkent Atina ve Selanik olmak üzere birçok büyük kentte binlerce kişi “Üniversite polisine hayır” pankartlarıyla sokağa döküldü. Ancak Atina’da parlamentonun önündeki Sintagma Meydanı’nda toplanan öğrenci gruplarıyla polis arasında çatışma çıktı; polis eylemcilere gaz sıktı.

‘Eğitim reformu’ ile başladı

Gerilim, Başbakan Kiryakos Miçotakis hükümetinin ‘eğitim reformu’ adı altında sunduğu yasa tasarısı nedeniyle patlak verdi. Hükümetin tasarısında, üniversite kampüsleri için özel polis birliklerinin oluşturulması, devlet üniversitelerine kabul sisteminin asgari bir not barajı getirilerek değiştirilmesi ve üniversitelerde güvenliğin artırılması öngörülüyor. Tasarıyla, üniversitelere elektronik güvenlik sistemleri getirilmesi de planlanıyor.

Akademi tehlikede

Bu tasarıya karşı çıkanlar ise 1970’lerin sonundan bu yana askeri cuntanın yıkılması sonrasında elde edilen akademik özgürlük garantisini tehdit ettiğini vurguluyor.

1973 öğrenci isyanı

Yunanistan’da üniversitede polis varlığı, son derece hassas bir mesele. 1967-1974 arasındaki cunta yönetiminin devrilmesi sürecini tetikleyen 1973 öğrenci isyanında, Politeknik Üniversitesi’nin kapısına çarpan bir tank çok sayıda öğrencinin ölümüne yol açmıştı. Ülkedeki ekonomik kriz sırasında tasarruf tedbirlerine karşı düzenlenen eylemlerde de polisin sert saldırıları, öğrencilerle gerilimi yeniden ateşlemişti.

Miçotakis hükümetiyse, 2019’da iktidara gelmesinden kısa süre sonra polisin üniversiteye girmesini on yıllardır tamamen engelleyen yasağı kaldırmıştı. Yeni tasarıya karşı çıkanlar ise okullardaki güvenliğin içeriye polis sokulmadan artırılabileceğine dikkat çekiyor.

Bugünkü parlamento oturumunu da sol muhalefet talep etti. Solcu partiler Miçotakis’i, halk arasında destek görmeyen yasaları geçirmek için Covid-19 pandemisinden faydalanmakla suçluyor.

(Yeni Yaşam)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑