Yunanistan

Published on Nisan 3rd, 2020

0

Yunanistan’da karantinaya alınan gemide çok sayıda kişide Covid-19 pozitif çıktı

9 Mart’ta Çeşme’den İspanya’ya seyir yaparken Yunanistan’ın Pire Limanı’nda karantinaya alınan gemide 65 Türkiye vatandaşı yolcusunda Covid-19 pozitif çıktı. Geminin sahibi şirket, daha önce gemide bulunan herhangi bir kişide sağlık sorunu olmadığını ileri sürmüştü. 

 İzmir’de bulunan Çeşme Limanı’ndan hareket eden gemi Yunanistan’da karantinaya alınan gemide bulunanlara yapılan testlerde çok sayıda kişide Covid-19 pozitif çıktı.

Kani Beko sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 9 Mart’ta İspanya’ya gitmek üzere yola çıkan ve içinde 160’i Türkiyeli olmak üzere 383 personel bulunduran geminin Yunanistan’da koronavirüs şüphesiyle karantinaya alındığını duyurmuştu. Bakanlıklar ve İzmir Valiliği ile görüştüğünü belirten Beko, “Şimdi en hızlı şekilde gemide bulunan yurttaşlarımız da dahil tüm personelin sağlıklı ve güvenilir bir biçimde ülkelerine ulaşmaları sağlanmalıdır” çağrısında bulunmuştu. 

Gemide 34’ü mürettebat, 383 kişi bulunuyor. Bu yolculardan 160’ı Türkiyeli. Yunanistan bandralı ANEK şirketine ait geminin Türkiye menşeili şirketler tarafından kiralandığı ve Türkiye-İspanya seferi yaptığı öğrenildi.

Yunanistan’ın Pire Limanı’ndaki El Venizelos isimli gemideki 65 Türkiye vatandaşında koronvirüs testi pozitif çıktı. 

ŞİRKET HERHANGİ BİR SAĞLIK PROBLEMİ OLMADIĞINI İLERİ SÜRMÜŞTÜ
Kruvaziyerin bağlı olduğu gemi yönetim şirketi Miray International, iki gün önce yaptığı açıklamada, “Sevgili arkadaşlar ve değerli aileleri, içinde bulunduğumuz ve tüm dünyanın üzerine kabus gibi çöken Covid-19 maalesef herkes gibi bizleri de olumsuz etkilemiş ve etkilemeye devam etmektedir. Son birkaç gündür internet üzerinden yapılan gayri ciddi ve aslı olmayan yorumlar, gemide çalışan personelimizi ve ailelerini üzmekten ileri gitmemektedir” denilmişti.

Açıklamada “Gemide geçen 23 günlük sure zarfında, personelimizde soğuk algınlığı/grip şikayetleri dışında ciddi olan herhangi bir sağlık problemi yaşanmamıştır. Sadece İsviçre vatandaşı olan personelimizin önceki yıllarda da benzeri görülen kronik sağlık problemlerinin nüksetmesi sebebi ile Yunan makamlarından özel izin alınarak hastaneye kaldırılmıştır. Kendisine gereken tedaviler uygulanmakta olup, gözlem altında tutulmaktadır. Şirketimiz de bu sureci takip etmektedir. Hiçbir şekilde gemide herhangi bir kumanya sorunu yoktur. Konuyu gece gündüz yakından takip ediyor olup en makul ve yakın zamanda tüm personelimizin ülkelerine dönmeleri için gereken yapılacaktır” ifadelerine yer verilmişti.

(etha)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑