Güncel

Published on Ekim 11th, 2021

0

Yüksekdağ: Cezaevinde baskı artıyor, olacakların sorumlusu iktidar

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, cezaevlerindeki artan baskılara dikkat çekerek, “Bulunduğumuz Kandıra F Tipi cezaevinde baskılar ve gerilim politikası artıyor. Cezaevlerinde yaşanacak, yaşanabilecek bütün sorunların ya da olası daha ağır saldırıların ve kayıpların sorumlusu doğrudan siyasi iktidar ve Adalet Bakanlığı’dır” dedi.

Cezaevlerindeki baskılar ve hak ihlalleri artmaya devam ediyor.

Kocaeli’nde bulunan Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklular, ayda bir yapılan rutin aramaların 3 günde bir yapılmaya başlandığı, günde iki kez yapılan sayımın da 3’e çıkarıldığını anlattı.

Mahpuslar, tutukluların bulunduğu odaların sık sık değiştirildiği ve siyasi tutukluların bulunduğu koğuşların arasına adli ve IŞİD’li tutukluların konulduğunu ifade etti.

Avukatlarıyla görüşen tutuklular, gün içinde yapılan son sayımın gece saat 12.00’da yapıldığına dikkat belirterek şunları söyledi:

Anne mahpuslar ile kalan çocuklar bu durumdan çok ciddi bir şekilde olumsuz etkileniyorlar. Gece uyumayıp durmadan ağlayan çocuklar var. Pandemi süreci gerekçe gösterilerek mahpusların aileleri ile açık görüş hakkı engellenirken, izole olan mahpusların ortak alanları kısıtlanırken, tüm aktiviteler durmuş durumda iken, bu gelişen keyfi aramaların, gece 12’ye varan sayımların açıkça bir izahı yoktur. Ciddi bir şekilde psikolojik şiddet uygulanmaktadır.

‘Sorumlusu siyasi iktidardır’

Kandıra’daki uygulamalara ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da avukatlarıyla şu mesajı gönderdi:

Bulunduğumuz Kandıra F Tipi cezaevinde baskılar ve gerilim politikası artıyor. Cezaevlerinde yaşanacak, yaşanabilecek bütün sorunların ya da olası daha ağır saldırıların ve kayıpların sorumlusu doğrudan siyasi iktidar ve Adalet Bakanlığı’dır. Hapishanelerdeki hak ihlallerinin ve provakatif, baskı, gerilim uygulamalarına derhal son verilsin.

(GazeteKarınca)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑