Türkiye

Published on Ekim 27th, 2021

0

Yüksekdağ: Bizi tutuklayanlar siyasi hayatlarının sonuna geldi

Kobanê davasında konuşan HDP eski Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, iktidarın bu davayı provokasyon zemini olarak kullandığını kaydetti. Deniz Poyraz katliamının bunun örneği olduğunu söyleyen Yüksekdağ, kendilerini 5 yıl önce tutuklayan AKP-MHP iktidarının bittiğini ifade etti. 

IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te yaşanan protestolar nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 21’i tutuklu 108 isim hakkında açılan Kobanê Davası’nın 5. duruşması 6. oturumu Sincan Hapishane Kampüsü’nde görüldü.

Duruşmada konuşan HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Elbette bugün de daha önceki duruşmalarda olduğu gibi özel olarak kendi adıma bir tahliye talebim olmayacak. Ama tutukluluk koşulları gerekçeleri ve özellikle de bu davanın bu şekilde sürmesine sebep olan siyaset hakkında bir şeyler söylemek gerekiyor. Ben ve bazı arkadaşlarımızın tutukluluğunun 5’inci yılı bitecek ve 6’ıncı yıla geçeceğiz. 5 yılı bizzat bu dava gerekçesiyle farklı farklı dosyalarla birleştirildi, karma bir yargılama süreci ve garabet bir yarılama süreci işletildi. Sonuçta biz bu 5 yıldır bu dava nedeniyle tutuluyoruz” diye belirtti.

‘4 KASIM DARBESİ DEVAM EDİYOR’
Yüksekdağ’ın şöyla devam etti: “4 Kasım’da HDP’ye dönük siyasi darbe operasyonunun yıldönümüdür. Bu darbenin çeşitli biçimlerde devam ettiğini görüyoruz. Hala kendisini sürdürdüğü zemin mahkeme salonu. Yargılamalar bitmedi 5 yıldır. Yüzlerce davalar açıldı, yüzlerce kez mahkeme salonlarına gittik. Anlattık, söyledik, savunduk, açıkladık. Bugüne ve yarına dair söz söylemeye çalıştık ama bitmedi hala bitiremediler. Bunun birçok nedeni var ama en önemlisi HDP bir tarihsel bir haklılık böyle bitirilemez. Bize istediğiniz kadar dava açabilir yıllarca cezaevinde tutabilirsiniz. Ama tarihsel bir hakikati değiştiremezsiniz. Bitirilebilecek bir dava değildir HDP davası. Çünkü toplumsal ve siyasal bir davadır.”

‘İKTİDAR BU DAVAYI PROVOKASYON ZEMİNİ OLARAK KULLANIYOR’
HDP’yi kendi varlık zemini gören siyasi iktidar tarafından kesintisiz olarak sürdürülen bir darbe operasyonu olarak davanın hala sürdürüldüğünü kaydeden Yüksekdağ, davanın iktidarın çıkarına odaklanmış bir zeminde ilerlediğinin altını çizdi. Duruşmaya dair talimatların açık bir  şekilde verildiğini kaydeden Yüksekdağ, “Eğer bu dava gerçek bir mahkeme tarafından sürdürülürse belki biz de tarihi bir söz söylemek adına çıkar gerçekten çok daha kapsamlı beyanlarda bulunabiliriz. Ama bu dava sürerken her gün davaya ilişkin sözler, emirler talimatlar geliyor. Geçen duruşmalardan birinde son bir uyarıda bulundum size. Bu dava üzerinden siyasi iktidar toplumsal provokasyon zemini yaratıyor. Deniz Poyraz cinayeti bunun çok önemli örneklerinden biriydi. Provokasyon zemini olarak kullanılıyor” ifadelerini kullandı.

‘BİR YANDAN TEHDİT EDİLİYOR BİR YANDAN SALDIRIYA UĞRUYORUZ’
Yüksekdağ, “Deniz Poyraz’ın katledilmesi bizzat Kobanê davası üzerinden başlatılan yeni bir linç kampanyası sonucudur. Siyasi iktidar ve ortağı Kobanê davası için ortamı ısıtmak amacıyla linç ve nefret kampanyasını yükseltti. Önce linç ortamı yaratırsan gerçeği çarpıtma kanallarını harekete geçirirsin ve bunun içinde çeşitli saldırılara zemin hazırlarsınız. Kobanê davasıyla ateşi harmanladılar ve Deniz Poyraz arkadaşımız katledildi. Aynı gün buradan da arkadaşlarımızın can güvenliği olmayan salonlara girdiler. Aynı şekilde Sebahat Tuncel’in cezaevinde bile can güvenliği yok. Bu duruşmalar devam ederken her taraftan talimat akıp devam ediyor bir yandan da siyasetin getirdiği en ağır saldırılarla yüz yüze kalıyoruz. Bu nedenle herhangi bir savunma aşamasında hiçbir şey yoktur, hukuki bir yargılama yapılıyormuş gibi konuşamayız.

‘HDP’Yİ BİTİREMEDİĞİNİZ MÜDDETÇE BU DAVALAR BİTMEZ’
Yüksekdağ, şöyle devam etti: “5 yıldan beri tutukluluk durumumuz devam ediyor. Bizim duruşumuzda bizim hapse girmemiz zulme uğramamız dışa duruşumuzda bir geriye dönüş yaşanmadı. HDP’nin siyasi değerleri binlerce arkadaşımızın şu an hapishanelerde olmasına rağmen bir tarihsel hakikat olarak kendisini geliştirdi. Şu an bizi hapis tutmakta ısrar eden siyasi iktidar da biliyor. HDP ile bizim haklılığımız ve toplumsal tabanımız dimdik ayaktadır. 5 yıldır bitiremediniz. HDP’yi bitiremediğiniz müddetçe bu davalar bitmez. Koca koca cezalarla bu dava bitmez. Türkiye halklarının özgürlük, demokrasi, barış mücadelesi de bugün bırakın bitmek daha da güçlenen bir aşamaya geldi. 5 yıldır zulme uğruyoruz. Ama vicdanımız rahat ne yaptığımızı biliyoruz. Bundan sonra da bu dava sürdüğü her gün buna hizmet etmeye devam edeceğiz. Biz zulüm ettikleri bu davayı sürdürdükleri her gün onlar daha fazla eriyecekler.

2016 4 Kasım’dan bu yana ne olmuş dönüp bir baksınlar birazcık ders çıkarmayı biliyorlarsa. Biz yandık, yine de yanarız ateşlerin içinden geçmek bizim işimiz. HDP bu ateşin döşendiği yollardan geliyor. Bizim için değil kendileri için dönüp baksınlar neredelermiş nereye gelmişler. Bu kadar kendisini yitirmiş kontrolünü kaybetmiş bir siyasi iktidar olamaz. Ben öfkeliyim ve öfkem de hep böyle olacak bu şartlar devam ettiği müddetçe. Siz ne yaptığınızı biliyor musunuz? Kendinizi ne hale getirdiğinizi biliyor musunuz? Bir siyasi iktidar olma özelliği görüntüsünü yitirdi.”

‘TÜRKİYE HALKLARI FAKİRLEŞİYOR’
“5 yıl önce bizi tutuklayıp hapse koyanlar, geçen 5 yıl boyunca artık kendi siyasi hayatlarının sonuna geldiler” vurgusu yapan Yüksekdağ, “Yargı üzerinden siyaset yapıyorlar. Biz asıllarıyla muhatap olmak isterdik. Dışarıda gözlerinin içine baka baka oturup kavga da ettik diyalog da geliştirmeye çalıştık. Ama yargı organlarını siyasi rakiplerimizin temsilcileri olarak karşımıza koydular. Bu tutukluluk sürecinde Türkiye’nin durumuna bakalım. Enflasyon aldı başını gitti ekonomik krizle yoksullukla mali krizlerle boğuşuyor Türkiye. Çünkü özgürlüğün, adaletin olamadığı bir yerde ekonomik istikrardan söz edilemez. Siyasi iktidar doların zirve yapmasını sorumlusunu da nedenini de aldı dış güçlere bağladı.  Bunları yaparak kendi iktidarını sürdürebileceğini düşünüyor. Türkiye toplumu da bunun bedelini daha fazla açlıkla yüz yüze kalarak ödüyor. HDP’ye her vurduklarında, bizlere her zulmettiklerinde, bizlerin tutukluluk süresini her uzattıklarında Türkiye halkları fakirleşiyor, işsizlikle, yoksullukla karşı karşıya kalıyor. Tüm demokratik haklarından da mahrumlar. Kadınlar İstanbul Sözleşmesi gibi yaşamsal sözleşme siyasal iktidar tarafından tek taraflı olarak feshedildi. Bugün kadınlar kırımdan geçiyor Türkiye’de. Bizler, kuşaklar kaybettik” dedi. 

Yüksekdağ, “Hala açıktan talimatlar veriliyor. Hala siyasi kavgaların ve siyasi çıkar hesapların konusu haline getiriliyor. Tutukluluk durumda ısrar etmenizin başka bir boyutu daha var. Kobanê davası sürdürüldüğü ve bizler de suçlu ilan edildiğimiz süreçte IŞİD terör örgütü çok net cesaretlendiriliyor. Kobanê iddianamesinde IŞİD’le ilgili hiçbir şey yok. Kobanê davası IŞİD’i aklama, HDP’yi suçlu ilan etme iddianamesidir, başka bir anlamı yok. Çıplak gözle bakıldığında bile tek bir IŞİD’le ilgili bir şey olmaz mı iddianamede? Bunun siyasi sonuçları var. Burada sadece genel anlamda bir iddianame diyemezsiniz işiniz zor. Ama eğer orada oturduysanız bunun sonuçlarını da göğüsleyeceksiniz. Ben üstlendiğim sorumlulukların bedelini ödüyorum, arkasında da duruyorum. Haksızlığa uğramış olsam bile sorumluluğunu üstlenirim siz de bu haksızlıkların sorumluluğunu üstleneceksiniz. Sizler sorumlusunuz. Çok açık bir DAİŞ’i aklama belgesidir” diye konuştu. 

‘BURADA VERECEĞİNİZ SONUÇ UMURUMDA OLMAZ’
Bahçeli’nin talimatı üzerine mahkeme heyetinin davayı hızla bitirmeye çalıştığının altını çizen Yüksekdağ, şu ifadelerle devam etti:  “Bu koşular içerisinde usule ve dava ciddiyetine dair her talebi hassasiyetle ele alınması ve gereğinin yapılması gerekiyor. Biz bu davaya çıkıyorsak, neredeyse 5 yıldır bu davalara çıkıyorum artık profesyonelleştim. Eğer bu davalara çıkıyorsam buna sizin dışınızda yüklediğim bir anlam olduğu için. Benim kendi adıma kaybedecek bir şeyim yok. Burada vereceğiniz sonuç umurumda olmaz. Başta bırakın sizi mahkemeyi tanımazdım. İktidar ortağı akşam yatıyor sabah kalıyor AYM’yi kapatın diyor. Diğer akşam yatıyor sabah kalkıyor büyükelçileri kovuyor. Niye AİHM kararının uygulanması çağrısı yapmış. Siyasi iktidar AİHM kararlarını uygulamıyor. Bu ikiyüzlülüktür. Ben siyasetin içinden, göbeğinden gelmiş bir insan olarak bunu çok iyi biliyorum. Bir taraftan AİHM kararını uygulamayacaksınız, kullandığın SEGBİS sistemini bile AB fonlarıyla kurdun. Bu gösterileri biz yemeyiz. Bunları bilmiyor muyuz? Hızla verilmesi gereken kararları o koridorlarda nasıl beklettiğinizi biliyoruz. AİHM kararını neden uygulamadılar? AB Türkiye’de mülteciler konusunda bir duvar yapmak istedi. Türkiye ise bunun karşılığında para alıyor.

Hiçbir tutarlılığı olmayan bu vakalar tablosu toplamı üzerinden dava dizayn ediyor, bizleri itham etmeye çalışıyorlar. Biz demokratik siyaset yaparken tamamen haklılığımıza dayandık. Ama siz aklınızı başınıza toplayın, kendinize bakın önce. Batının desteğiyle iktidara geldiniz ve kritik süreçlerde Amerikan yardımlarıyla iktidarda kaldınız. Bunlar gözümüzün önünde cereyan etti. Gerçeğe bu kadar hakaret etmenize izin vermeyiz. Bu koşullar çerçevesinde bu davayı hukuk davası olarak muhatap almaya çalışıyoruz ama bizim bu uğraşımız heyet tarafından boşa çıkarılmamalıdır. Bir hukuk süreci varmış gibi muhatap alıp siyasi sorumluluğumuz gereği sürdürmeye çalışıyoruz.

‘SİYASİ DAVALAR HAPİSHANEDEN CENAZE ÇIKARMA DAVASI OLARAK ELE ALINMIŞ’
Siyasi iktidar Kobanê davasını HDP’ye Kürt siyasetçileri, sosyalist siyasetçileri tasfiye etmenin aracı olarak gündeme getirdi. Aynı zamanda bir intikam öç alma davası olarak görüyor. Sayısız arkadaşımız çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Haksız ceza davaları gerekçeleri ile bu siyasi iktidar tarafından çürütülme noktasıyla karşı karşıya kaldılar. Dışarıda yok edemediklerini hapishanelerle bitirmeye çalışıyorlar. Bu geçen 5 yılda çok daha emin oldum buna. Siyasi davaları aynı zamanda cezaevinden cenaze çıkarma davası olarak ele alınmış. Asamadıklarını cezaevinden cenaze olarak çıkarmıştır. Onun için uzun tutukluluğu uygulamıştır. Onun için mantığa, akla yatmayacak şekilde cezalar vermiş. Kobanê davasında da çok sayıda arkadaşımız sağlığından oldu. Arkadaşlarımızın çok ciddi sağlık ve ölüm riskiyle karşı karşıya. İkinci derece sorumlu sizin heyetinizdir.

Duruşma başladığından bu yana dosya kapsamında Kandıra’da bulunan ve ciddi rahatsızlıkları bulunan Aysel Tuğluk da var. Dava başladığı günden beri duruşmalara çıkamıyor. Birkaç kere yaşadığı sorunları dile getirdi sağlık raporunu dosyaya getirdi. Bu duruşmalara çıkamamasının tek bir nedeni var bu 5 yılda sürdürülen eziyet politikalarının bedeninde oluşturduğu onarılamaz sağlık sorunlarıdır. Bu davalar arkadaşlarımızın canına kastediyor. Aysel Tuğluk bundan sonraki süreçlerde de yine duruşmaya çıkabilecek durumda değil. Heyet bu noktada ne düşünüyor? Yargılamayı durdurmadınız. Bize verin cezayı birileri mutlu olacaksa. Aysel Tuğluk yönünden bu yargılama neden durdurulmuyor? Kocaeli’ndeki uzman heyet rapor düzenledi cezaevinde kalabilir diye.

‘ATK, AKP’NİN İNFAZ MANGASI ROLÜNÜ ÜSTLENMİŞ’
ATK, AKP’nin infaz mangası rolünü üstlenmiş durumda. Aynı infazcı anlayış arkadaşımız Aysel Tuğluk’a karşı da aynı şeyi uyguladılar. Yine hiçbir açıklama yapma ihtiyacı hissetmeksizin, canavarca hisle yaptılar. Sırf kendi çıkarları saltanatları için insanlara bu kadar nefretle bakmak insani bir terimle açıklanamaz. İnsanlar ve iktidarlar bazen canavarlaşabiliyor, canavarca hisle insanları öldürüyor. Öldürme eylemin taksitlere böldüler sadece. Tuğluk’un bu noktaya gelmesinin sorumluluğa her gün TV’lere çıkıp bizi katil ilan etmeye devam ediyorlar. Ama çok net söylüyorum katil sizsiniz. Bu gerçek artık çok net olarak toplumsal hakikate dönüşecek. 

‘YAŞAMAK DİRENMEKTİR’
Yaşamak direnmektir sözünü kendimize esas aldık. Bu zulüm koşullarında sağlığımızı taştan çıkarmaya çalışıyoruz. Her şeyin yolunda olmasını bırakalım davanın yürümesini sağlayacak asgari bir durum varmış gibi konuşuyorsunuz. Bu davadan teknik olarak bile hiçbir sonucu çıkmaz. Bu dava teknik olarak bile kabul edilemez. Kabul edilebilmesi için sorunların çözülmesi ve koşulların düzeltilmesi gerekir.  Arkadaşlarımız hapishane koşullarının savunma açısından elverişsiz olduğundan bahsettiler. Bu sorun hala çözülebilmiş değil. Yüz yüze savunma koşulları ortadan kaldırılmış durumda. Tuncel yüz yüze savunma yapmak için Ankara’ya geldi. Aynı dosyada kalan arkadaşlarla kalması gerekirken aylardır L Tipi karantina cezaevinde tutuluyor. L tipi karantina cezaevi Kobanê davasında yargılananlar için adete bir toplama kampına dönüştürülmeye çalışılıyor.  15 gün duruşmanın sürdürülmesi bile insanın dayanma sınırına, sağlık koşullarına aykırıdır. Böyle bir şeyi kabul etme ihtimalimiz yok. Bizler böyle bir anlayışın dayatılmasını reddediyoruz.

‘DEMOKRASİNİN YOLUNDA YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ’
Davanın esasında bana yöneltilen suçlamalarına ilişkin beyanlarını sorgu ve savunma aşamasında koşullar sağlanırsa yüz yüze yapmak istiyorum. Ancak arkadaşlarım açısından bu haksız tutukluluğun daha fazla devam ettirilmemesi gerekiyor. Bu intikam operasyonunun birinci derece muhataplarının kim olduğunu herkes biliyor. Bu davayı açan herkes de iyi biliyor. O nedenle bu davanın birinci derece muhatapları bizleriz, eş genel başkanı olarak benim. O nedenle arkadaşlarımızın haksız tutukluluk sürecinin sona erdirilmesi gerekiyor. Hakikatin savunuculuğu hem de halkımızın değerlerinin savunulması görevini yüz yüze iken icra edebilirim. Ama heyetinize karşı da bunu yapabiliriz. Mahkeme aracılığıyla söylediğimiz şeyler topluma ve tarihe mal olacaktır. Bu zaman kadar halkımıza ve partimize savunduğumuz değerlere inanmaktan hiçbir zaman tereddüt etmedik. Yakın sürede duruşumuzu destekledik ve haklı çıkardık, artık yeni bir kazanma dönemi başlamıştır. 5 yıldır uygulanan siyasi iktidar artık sona gelmiştir. Her iktidarın, her zulmün bir sonu vardır. 2016’dan 2021’e kadar uygulanan zulmün sonuna gelinmiştir. Türkiye halkları için, kadınlar için yeni bir kazanma dönemi başlamıştır. İster içeride ister dışarıda olalım partimizin halkımızın gözüyle görmeye devam edeceğiz, adaletin, demokrasinin, barışın yolunda yürümeye devam edeceğiz.”

 Yüksekdağ’ın savunmasının ardından duruşmaya bir gün sonrasına (27.10.2021) ara verildi. (26.10.2021 – ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑