İnsan Hakları

Published on Temmuz 9th, 2022

0

Yaser Örnek, Türkiye’nin talebi üzerine Almanya’da tutuklandı

Türkiye’de gördüğü siyasi baskılar nedeniyle 4 yıl önce İsviçre’ye iltica eden Yaser Örnek adlı Kürt genci geçtiğimiz Cumartesi günü bir ziyaret için bulunduğu Almanya’nın Münih eyaletine bağlı Bernau bölgesinde gözaltına alındı.

Almanya’da 7 gündür gözaltında tutulan Örnek’in Türkiye’ye iadesi isteniyor. Örnek’in Salı günü Münih’teki yüksek güvenlikli hapishaneye gönderileceği öğrenilirken Örnek gözaltına alındığında yanında olan arkadaşı Durmaz Yahişi otobanda seyir halindeyken sivil polisler tarafından durdurulup ters kelepçe ile saatlerce bekletildiklerini belirtti. Israrlarına rağmen polislerin kendilerine bilgi vermediğini ifade eden Yahişi, Örnek’in Türkiye’ye iade edilmemesi için bir kamuoyunun oluşması gerektiğini söyledi.

Yaser Örnek Çukurova Üniversitesi’nde öğrenci olduğu esnada katıldığı demokratik eylem ve etkinliklerden dolayı gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Örnek 3 ay hapis yattıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Ancak daha sonradan “Örgüt Üyesi Olmak” iddiasıyla hapis cezasına çarptırılmıştı. Örnek 2018 yılının Haziran ayında İsviçre’ye iltica edip oturum hakkı almıştı.

AHM Frankfurt

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑