Genel

Published on Nisan 3rd, 2020

0

AGEB: Victor Jara’dan Helin Bölek’e, susmayan direniş türküleri

Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği (AGEB), ölüm orucu direnişinde bugün hayatını kaybeden Grup Yorum’dan Helin Bölek nedeniyle bir açıklama yayınladı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği (AGEB) tarafından yapılan açıklama:

VİCTOR JARA’DAN HELİN BÖLEK’E, SUSMAYAN DİRENİŞ TÜRKÜLERİ

“türküm bitmedi sesim daha yitmedi
ben hala türkü yakıyorum kavgada
direnişçilerin kızgın soluklarında
ellerimi bilincimi sesimi
tüm hünerimi kavgama verdim
boşuna aramayın mezarda beni”

Grup Yorum’un; “Konserlerimiz yasaklanmasın, kültür merkezimiz basılmasın, özgürce türkülerimizi söyleyebilelim” talepleri ile başlattığı ölüm orucu eyleminin 288. gününde Helin Bölek ölümsüzleşti.

Grup Yorum, kurulduğu günden bu yana devrimci çizgisinden taviz vermemiş bunun karşılığı olarak faşist diktatörlüğün ağır baskı, işkence, zindan, yasaklama ve sınırlamalarına maruz kalmıştır. Son süreçte ise çalışma alanları olan İdil Kültür Merkezi peryodik olarak basılıp, yağmalanmış, çalışanları işkence ile gözaltına alınmıştır. Yetmemiş Grup Yorum üyeleri tutuklanmış, renk renk olan “tehlikeli teröristler” listesine eklenmiş ve konser vermeleri yasaklanmıştır.

Faşizmin tüm topluma yönelik topyekün saldırısı genel olarak demokratik-devrimci sanat ve sanatçılara yönelikte hayata geçmektedir. Grup Yorum bu saldırı dalgası içinde özel bir şekilde hedef alınmış ve faşizmin sindirme operasyonun sanat cephesinde sembolü haline gelmiştir.

Bu saldırılara karşı çeşitli biçimlerde direnişe geçen, boyun eğmeyen Grup Yorum ve bileşenleri, direnişlerini İbrahim Gökçek, Helin Bölek ve Mustafa Koçak ile açlık grevi ve devamında ölüm orucuna çevirmiştir. Faşizm direnişi kırmak için Helin Bölek ve İbrahim Gökçeği taleplerini göz ardı ederek hapishaneden tahliye etmiş, direniş Armutlu Direniş evinde sürdürülmüştür.

Grup Yorum üyelerinin haklı ve meşru talepleri, faşist diktatörlük tarafından görmezden gelinmiş, yoğun gündemler içinde boğulmaya çalışılmıştır. Oldukça meşru ve temel haklar için yürüyen ölüm orucunda direnişçi Helin Bölek göz göre göre faşizm tarafından katledilmiştir. İbrahim Gökçek ve Mustafa Koçak ise ölüm sınırındadır.

Faşizme ve onun tüm baskılarına karşı devrimci irade, direniş ve mücadele hem bir hak hem de görevdir. Helin Bölek büyük bir devrimci irade göstererek faşizme teslim olmayacağını ilan etmiş, gün gün eriyen bedeni ile devrimci sanatın, halkın türkülerinin, halkın çıkarlarının savunusunu yapmıştır. Devrim için yürüttüğü kavgayı ezgilerine katarak halka ulaştıran Helin Bölek, bu mücadelesine yapılan saldırı karşısında Ölümü kucaklama iradesi ile Viktor Jara’dan, Ayçe İdil Erkmen’den devraldığı bayrağı daha yükseklerde dalgalandırmıştır.

Helin Bölek’in katili faşist diktatörlüktür. Topyekün saldırısına karşı Helin Bölek bir direniş simgesi olmuştur. Kesilen parmaklarına rağmen Şili faşizmine karşı devrimci marşları söyleyerek tarihe adını yazdırarak ölümsüzleşen Halkların Ozanı Viktor Jara’nın izini sürmüş ve eriyen bedeniyle Helin Bölek’te Halkların Sanatçısı olarak tarihin nazlı döşünde altın harflerle yazılıp, direniş Türküsünü devrimci iradesiyle haykırmıştır.

Helin Bölek`in katili faşist Türk devletidir!

Faşizm Yenilecek, Devrimci İrade Kazanacak!

En Güzel Özgürlük Türküsünü Söyleyen Helin Bölek Ölümsüzdür!

Grup Yorumun Talepleri Derhal Kabul Edilsin!

03/04/2020

AGEB (Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑