Makaleler

Published on Temmuz 6th, 2021

0

Vedat Aydın unutulmaz | Hüseyin Y.

İnsan hak ve özgürlüklerini korkusuzca savunan Kürt halkının ender evlatlarından biriydi, Vedat Aydın.

Doksanı yıllarda da , faşist diktatörlük bu topraklarda karanlığı ebedi kılmak İçin bütün karanlık güçlerini hayata geçirerek milyonlarca insanı yerinden yurdundan etti.

O yıllar özellikle Kürdistan’da Eylül’ün baskıcı saldırılarına karşın direnen halkımıza boyun büküp diz çökmelerini sağlamak İçin adeta coğrafyamızı zindana çevirmek isteyen resmî ve kontrata timlerinin zulüm çağıydı.

O bildigimiz beyaz Toroslarla alınıp bir daha akibeti bilinmeyen ve katledilen “meçhul” binlerce insanımızdan biride Amedin yiğit evladı Vedat Aydın olmuştur!

Elbette bu kayıpların arkasındaki güç yine bu devletin kendisiydi!

Çünkü diz çöküp yalvarma ve boyun büküp oturmayı asla kabul etmem diyen ve bütün zorbalığa ve egemen kılınmak istenen zifiri karanlığa o hayır diyen ve biz kazanacağız diye haykıran da ender bir aydımızdır.

Ankara’da İHD’nin Genel Kurulunda Amed İHD Başkanı olarak ana dili Kürtçe ile o tarihi yüz yılın korkusuna adeta inkarın başkentinde meydan okurcasına yaptığı konuşmasının ardından tutuklandı.

Tahliye edildi!

Ama, daha sonra onlar onu tahliye etsede ona onun o konuşmasının bedelini ödettiler. O, bugün 30 yıl önce ifade için evinden alındı ve 2 gün sonra işkence ile  öldürülmüş olarak bir köprünün ayağında cansız bedeni bulundu.

O, bir anadil hakkının bedelini canı pahasına hayatı ile ödedi.

Kim unutulur onu?

Unutmadığımız bir diğer gerçekte onun o konuşmasına tepki gösteren ve genel kurulu terk eden o sözüm ona insan hakları savunucusu olduğu ifade eden ulusalcı tekçi ve inkarcıların tahammülsüzlükleriydi. Ama o onlara aldırmadan başta Amed’in ve genel olarak bütün Kürdistan’da yaşanan insan hak ve ihlallerini korkusuzca dile getir.

Em te bir nakın!

Amed, bütün bu saldırılara rağmen o günlerde yaşadığı acılı ve yaralı bedenine karşın,  evladına hak ettiği sevgiyi o güne kadar kimsenin beklemediği bir duruşu sergileyerek verdi!

Sel oldu serhıldana geçti AMED!

Cenaze töreni binlerin akımına uğradı. Katılım tüm görkemiyle sürerken, halkın üzerine korkaklar otomatik silahlarla Vedat’ı katledilen zihniyet yeniden ateş etmeye başlandı. 

İnsanlar kurşunlardan kurtulabilmek için Mardinkapı üzerinden Hevsel Bahçeleri’ne doğru çekilmeye başladı. 

Bu alçak saldırıda yine yüzlerce kişi yaralanırken, tekrar ölenler oldu.

Amed’de hayat adeta felç oldu. Amedin o tarihi duruşu özgürlük ateşine adeta körük olmuştur.

Zaman aşımı zırhı arkasına saklanılan yasalarla BARBARLIK saklanamaz!..

Özgürlüğün çınarları yüreklerde büyümeye ve ebedi yaşamaya devam ediyor.

Anısına sonsuz saygıyla 


Hüseyin Y.

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑