Kültür-Sanat

Published on Eylül 11th, 2022

0

“Valizler Dolusu Umut” Kassel’da

Yıllar önce emekçiler valizlere umutlarını doldurup yola düştüler. Nereden mi? İtalya, Yunanistan, Portekiz, Türkiye ve daha nice ülkelerden. Üç beş yıl derken yıllar su gibi aktı. Ve 62. yılın içindeyiz. Yeni nesiller burada doğup burada büyüdüler.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

“Valizler Dolusu Umut” 26 Eylül’de Kassel’da.

İş için gelinen Almanya, kuşaktan kuşağa ve hayatın gerçeklikleriyle birlikte kalıcılığa ve yaşam ülkesine dönüştü.

Bugün artık insanlarımız daha iyi bir yaşam mücadelesini ve gelecek planlarını parçası oldukları toplumun emekçileriyle birlikte vermekte.

Türkiyeli işçilerin Almanya’ya gelişlerinin 62. yılında; uzun bir zamandır toplamış olduğumuz çok sayıda fotoğraf ve belgelerden oluşan‚ “Valizler Dolusu Umut” başlığı altında tarihsel bir sergi hazırladık.

Sergi, daha güzel bir hayat için büyük fedakarlıklarda bulunan, tanımadığı bir ülkede karşılaşabileceklerini göze alma cesareti gösteren işçilerin hayatlarından kesitler vermekte.

62 yıllık tarihi sürece kısa bir bakış; Türkiyeli işçilerin Almanya serüveninin en eski kökleriyle en yeni dalları arasında bağ kuruyor.

Toplumsal yaşamı bilinçle kurabilmenin bir önkoşulu vardır; geçmişi bilmek, şimdiki zamanı öğrenmek ve bu temel üzerinde geleceği inşa etmek!

Valizler Dolusu Umut adlı sergimizin anlamı budur.

26.09.2022

Saat 17.00

DGB Haus

Foyer Spohr Str. 6-8

34117 KASSEL

Fotoğraflar: Ali Çarman

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑