Türkiye

Published on Mayıs 22nd, 2022

0

Valilik, 32 yıldır yapılan Dersim Dernekleri pikniğini yasakladı

Dersim Dernekleri Federasyonu’nun 32 yıldır yaptığı pikniğe valilik bu sene 24 saat kala izin verilmediğini bildirdi.

Dersim Dernekleri Federasyonu’nun (DEDEF) bugün İstanbul Aydos Ormanı’nda gerçekleşeceği piknik, İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı. Pikniğe 24 saat kala gelen yasak kararına karşı yazılı açıklama yapılan DEDEF’ten, “Dersim halkının birlik ve dayanışma pikniği yasaklanamaz!” denildi.

32 yıldır geleneksel olarak yapılan Dersimliler birlik ve dayanışma pikniğinde herhangi bir sorun yaşanmadığının belirtildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

AKP’nin son yıllarda bu yasaklamaları ileri demokrasilerinin safsatasının üründür. Her şeyden önce bu kararın son güne kadar bekletilerek, yapılan onca hazırlık yok sayılarak üyelerimizin pandemi nedeniye bir araya gelme arzusu ve en önemlisi ekonomik olarak çok ağır bir yük altına girmemiz sağlandıktan sonra bildirilmesi, yapılan işlemin her türden iyi niyetten uzak olduğunu göstermektedir. Tarafımıza iletilen yasaklama gerekçesi her açıdan hukuki meşruiyetten, demokratik bir toplum ölçüsünde başvurulabilecek gereklilik ve ölçülülük gerekçelerinden bütünüyle yoksundur.

(Karınca)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑