Faşizm

Published on Ocak 25th, 2022

0

Umuda Haykırış: Dilimi ezemezsin!

Avrupa’da yetişen genç müzisyenlerin kurduğu bir müzik grubu olan Umuda Haykırış, Sezen Aksu’yu sahiplendikleri bir açıklamada bulundu.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Umuda Haykırış tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Dilimi ezemezsin!” 

Türkiye’de sanatçılar her dönem devlet yönetimleri tarafından gerici ve faşizan yöntemlerle susturulmaya çalışılmıştır. Kimi uzun yıllar hapis yatmış, sürgün edilmiş, şarkıları yasaklanmış kimi ise katledilmiştir! Bunun tarihte örnekleri çoktur. Başta devrimci ve demokrat sanatçılar olmak üzere, sanatı ve sanatçıları linç etme kültürü, kendinden olmayanı açıktan hedef göstermek ve yok saymak devletin yönetim biçimi haline gelmiştir! 

Bu faşist zihniyetin yeni hedefi sanatçı Sezen Aksu olmuştur! “Şahane Bir Şey Yaşamak” adlı şarkısının, dini değerlere hakaret olarak lanse edilmesiyle bütün devlet iktidarının ve tarikatların hedefi haline gelmiştir. Yaşanan bunca acıların ve haksızlıkların, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına, doğanın talan edilmesi ve hayvanların katledilmesine göz yuman ve bunları dini değerlerle bağdaştırmayan faşist iktidar, gündem değiştirmek amacıyla bir sanatçıya yönelik açıktan kin ve nefret üretmektedir. Sanatçının sanatsal üretim özgürlüğünü kısıtlayarak, kontrol etmek isteyen ülkenin Cumhurbaşkanı, Sezen Aksu’yu hedef alarak “dilini koparırız” tehdidiyle tetikçilerine adeta bir talimat vermiştir. Bu korkunç yaklaşım faşizmin geldiği durumu net bir şekilde göstermektedir. Sezen Aksu şahsında, tüm sanatçılar bir kez daha tehdit edilmektedir! 

Sezen Aksu sanatçı duruşu sergileyerek, aşağıdaki dizelerle cevabı vermiştir: 

AVCI 

Sen beni üzemezsin 
Zaten çok üzgünüm 
Nereye baksam acı 
Nereye baksam acı 
Ben avım sen avcı 
Vur bakalım…. 

Sen beni sezemezsin 
Dilimi ezemezsin 
Nereye baksam acı 
Nereye baksam acı 
Kim yolcu kim hancı 
Dur bakalım… 

Beni öldüremezsin 
Sesim, sazım, sözüm var benim 
Ben derken ben herkesim 

Sonuç olarak 47 yıldır yazıyorum…. Yazmaya da devam edeceğim.” 

Faşizme biat etmeyen sanatçıların can güvenliği olmadığı günümüzde, her türlü gerici ve faşizan saldırılara karşı Sezen Aksu’nun ve tüm sanatçıların yanında olduğumuzu ilan ediyoruz! 

UMUDA HAYKIRIŞ 

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑