Yahudi

Published on Haziran 5th, 2021

0

Ulm’daki sinagoga kundaklama girişimi

Şehir merkezinde bulunan Yahudilere ait bina yakılmak istendi.

Avrupa Demokrat (Ulm)

Ulm’da bir sinagog ateşe verilmek istendi. Kimsenin yaralanmadığı olayda, sadece çok az hasar var. Merkezi ve eyalet polis birimleri de olayı araştırıyor.

Polise göre, bir kişi Ulm’daki sinagoga kundaklama saldırısı düzenledi. Bir tanık, polisin bugün teyit ettiği gibi, bu sabah bir adamın sinagogun ön cephesindeki bir şişeden bir sıvıyı boşaltıp ateşe verdiğini gözlemledi. Görgü tanığı hemen itfaiyeye haber verince yangın kısa sürede söndürüldü. Polise göre, cephede ve bir cam bölmede sadece küçük bir hasar meydana geldi.

Yahudi ait ibadet binası oloan sinagogun bir tarafında koyu bir kurum lekesi oluştu. Polis, soruşturmanın tüm hızıyla devam ettiğini açıkladı. Olayı devlet ve Baden-Württemberg polis merkezi de, bizzat hemen Ulm’a gelerek olayı araştırmaya başladı.

Eyalet Başbakanı Kretschmann sinagoga yapılan saldırıyı kınadı. Baden-Württemberg Başbakanı Winfried Kretschmann (Yeşiller) “aşağılık bir saldırıdan” söz etti. Stuttgart’taki Devlet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, eylem “açıkça karşı çıktığımız antisemitizmin sinsi yüzünü” gösteriyor. “Antisemitizm radikalleşiyor” Baden-Württemberg eyalet hükümetinin anti-semitizmden sorumlu yetkilisi Michael Blume, Baden-Württemberg’de de acı gerçekle yüzleşmek gerektiğini söyledi: Genel suç azalırken, anti-Semitizm radikalleşmeye devam ediyor. Devlet Bakanlığı’nın açıkladığı gibi, Ulm’daki koruyucu önlemler artırıldı. Ayrıca mevcut durum nedeniyle ülkedeki diğer Yahudi kurumları için de bunun gerekli olup olmadığı kontrol edilecek.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑