Bilim-Teknik

Published on Mayıs 27th, 2022

0

Twitter yatırımcılarından Elon Musk’a ‘manipülasyon’ davası

Twitter yatırımcıları, kısa bir süre önce sosyal medya platformunu satın alma girişimde bulunan ancak anlaşmayı daha sonra askıya alan Elon Musk’a dava açtıklarını duyurdu.

Twitter yatırımcıları, 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını askıya alan ABD’li milyarder Elon Musk ve sosyal medya platformuna dava açtı.

BBC’nin haberine göre, yatırımcılar Musk’ı “yanlış beyanlar ve piyasa manipülasyonu” ile Twitter’ın San Francisco’daki merkezinde “kaos yaratmak” ile suçluyorlar. Musk, Twitter’ın hisse başına 54.20 dolar teklifte bulunmuştu, ancak şu an hisselerin fiyatı yüzde 27 oranında daha düşük. Yatırımcılar, ayrıca Musk’ın Twitter’daki önemli hissesini ve şirketin yönetim kurulu üyesi olma planını açıklamayı geciktirerek, finansal bir kazanç elde ettiğini söylüyorlar.

MUSK’IN TWEETLERİ ‘PİYASAYI MANİPÜLE ETMEYE ÇALIŞIYOR’ 

Davada, Twitter’da 95 milyondan fazla takipçisi olan Musk’ın paylaşımlarının “yanıltıcı” olduğu belirtiliyor. Bunlardan bir tanesi Musk’ın 13 Mayıs tarihinde sahte hesapların sayısı ile ilgili şüphelerini dile getirdiği ve Twitter’ı satın anlaşmasını askıya aldığını duyurduğu tweet’i de var. Yatırımcılar, bu paylaşımın “piyasayı manipüle etme amacı” taşıdığını ve Musk’ın “sahte hesapların varlığından haberi olduğunu” söyledi.

Twitter yatırımcılarını temsil eden avukatlardan Frank Bottini, BBC’ye verdiği demeçte Musk’ın satın alma fiyatını yeniden müzakere etmek için firmayı “kötülemeye devam ettiğini” ve bu nedenle davanın açıldığını söyledi. Bottini, “San Francisco’da açtığımız dava, Musk’ı hukuksuz davranışları nedeniyle sorumlu tutmayı amaçlıyor” şeklinde konuştu.

Uzmanlar, Musk’ın şirketi satın almak için daha önceden teklif ettiği 44 milyar dolarlık fiyattan daha azını ödemeye çalıştığını belirtiyor. Bu ayın başında bir teknoloji konferansında konuşan Musk, böyle bir bir şeyin mümkün olduğunu ima etmiş, daha düşük bir fiyattan anlaşma yapmanın “imkansız olmadığını” söylemişti.

(Duvar)

Foto: Brett Jordan – Pexels

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑