Türkiye

Published on Eylül 4th, 2022

0

Tutuklu gazeteci sayısı 79’a yükseldi

DFG’nin raporuna göre, Ağustos ayında 2 gazetecinin tutuklanmasıyla birlikte Türkiye’de tutuklu gazeteci sayısı 79’a yükseldi.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Ağustos Ayı Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu’nu yayınladı. DFG’nin kendi sayfasında paylaştığı raporda, gazetecilere yönelik ihlallerde azalma beklentisinin aksine artış olduğunu belirtildi. Raporda, “Bu ay içerisinde 2 gazeteci daha tutuklandı ve Türkiye’de tutuklu olan gazeteci sayısı 79’a yükseldi” denildi.

 Yaşam hakkına yönelik ihlaller

Gazetecilerin yaşam hakkına yönelik 11 saldırının gerçekleştiği, 1 gazetecinin evine baskın düzenlendiği, 5 gazetecinin gözaltına alındığı, 2’sinin tutuklandığı, 5 gazetecinin kötü muameleye maruz kaldığı, 8 gazetecinin tehdit edildiği ve 5 gazetecinin haber takibi sırasında engellendiği kaydedilen raporda, cezaevindeki gazetecilere yönelik 37 hak ihlali tespit edildiği aktarıldı.

Cezai soruşturma ve davalar  

Düşünce ve ifade özgürlüğü ihlallerinde, 4 gazeteciye soruşturma, 4 gazeteci hakkında dava açıldığı, 20 gazeteci hakkında ya dava açıldığı ya da yargılanmasına devam edildiği aktarılan raporda, Ağustos ayında 2 gazetecinin tutuklanmasıyla tutuklu gazeteci sayısının 79’a yükseldiği belirtildi.

RTÜK’ün neden olduğu ihlaller  

Radyo Televizyon Üst Kurumu’nun (RTÜK) 3 basın kurumuna ceza verdiği, 22 yayına yasak getirdiği, 5 yayına para cezası verdiği, 3 yayın kuruluşuna ise yayın durdurma cezası verdiği kayıt altına alınan raporda, 4 internet sitesinin kapatıldığı, 115 habere erişim engeli getirildiği, sosyal medyada ise 4 içeriğe erişim engeli getirildiği kaydedildi.

Sahada gazetecilere yönelik tehdit

Ağustos ayında sahada haber takibi yapan gazetecilere yönelik çok sayıda hak ihlali yaşandığının altı çizilen raporda, bu ay içerisinde sahada yaşanan hak ihlalleri şöyle aktarıldı:

İstanbul Çekmeköy’deki park nöbetini takip eden BirGün muhabiri İsmail Arı, Çekmeköy Emniyet Müdür Yardımcısı tarafından tehdit edildi. Çekmeköy’deki askeri arazide yapılan çalışmaları görüntülemesi nedeniyle hakkında şikayet olduğunu söyleyen Emniyet Müdür Yardımcısı, Arı’yı ‘Bekle, seni de alacağım’ diye tehdit etti. Çekmeköy Kışlası’ndaki ağaç katliamını haberleştiren BirGün muhabiri İsmail Arı, kışla önünde CHP’nin Çevre ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un basın açıklamasını takip etmek istediği sırada yaklaşık 15-20 kişilik bir özel güvenlik grubunun saldırı girişimine maruz kaldı. HDP’nin, Diyarbakır’ın İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirdiği bölge mitingi sonrası yürüyüşe geçen gençlere yapılan müdahaleyi görüntülemeye çalışan gazeteciler polis tarafından darp edildi.

Van’da polis tehdidi

Van’da, gazetecilerin kameralar önünde ölümle tehdit edilmesine de yer verilen raporda, şunlar kaydedildi:

1 Eylül tarihinde Van’da düzenlenen Dünya Barış Günü ardından kitlenin yürüyüşü başladığı andan itibaren polis, kitleyle birlikte gazetecileri de hedef aldı. Gazetecilerin çekim yapmasını engelleyen polis, birini de darp ederek, kamerasını kırdı. Saldırılarına bununla da yetinmeyen polis, üyelerimiz de olan Jinnews ve Mezopotamya Ajansı çalışanlarını mesleki faaliyetlerini yaptıkları sırada ‘Seni vururum, kimse seni bulamaz’, ‘Seni öldürürüm kimse akıbetini bulmaz’ diyerek ölümle tehdit etti. Tehdidinin boyutunu bir adım daha ileri taşıyan polis, gazetecilere silah çekerek bu tehdidin sıradan bir söylem olmadığını, her an faaliyete geçirebileceğini göstermiş oldu.

Gazetecilerin tehdit edilmesinin kabul edilemez olduğu vurgulanan raporda, şiddet faili polisler hakkında adli ve idari soruşturma başlatılması talep edilerek, gazetecilere yönelik ihlal ve saldırılar sona erinceye kadar mücadeleye devam edileceği belirtildi. Raporda, son olarak basın meslek örgütlerine birlikte mücadele çağrısı yapıldı.

(Karınca)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑