İnsan Hakları

Published on Eylül 22nd, 2022

0

Tutuklanan sosyalistlerin hangi hapishaneye götürüldüğü gizleniyor

İşkenceyle gözaltına alınan ve sistematik işkenceye uğrayan, Soylu tarafından hedef gösterilmelerinin ardından tutuklanan komünistler Baykan, Arsu ve Uzkar’ın hangi hapishaneye götürüldüğü gizleniyor. Gözaltı sırasında TEM polislerinin, “Sizinle işimiz bitmedi, tutuklanınca sizi biz alacağız” diyerek komünistleri tehdit ettiklerini aktaran EHB avukatlarından Uçar, “Müvekkillerimizin işkenceye uğradığından ya da kaçırıldıklarından şüpheleniyoruz daha doğrusu hayatta olup olmadıklarından endişeleniyoruz” dedi. 

Bursa 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanan komünistler Seda Baykan, Dilek Arsu ve Mehmet Mustafa Uzkar’ın hangi hapishaneye götürüldükleri gizleniyor. 

İzmir’de işkenceyle gözaltına alınan komünistlere Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken yol boyunca işkence uygulanmış, TEM’de kadınlara genital arama işkencesi yapılmış, emniyet işlemleri, hastaneye gidiş-gelişlerde de sistematik işkence sürmüştü. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sistematik işkence sonucu ayakta duramayan komünistlerin videosunu sosyal medya hesabından “müstahak” diyerek paylaşmış ve hedef göstermişti. 

21 Eylül’de komünistler olağanüstü “güvenlik” önlemi alınarak, yine işkenceyle adliyeye getirilmiş, saray medyasında bu görüntüler kullanılarak komünistler “terörize” edilmişti. 

‘MÜVEKKİLLERİMİZLE GÖRÜŞEMEDİK’
Haklarında tutuklama kararı verilen komünistlerin hangi hapishaneye götürüldüğü, daha doğrusu bir hapishaneye götürülüp götürülmediği gizleniyor. ETHA’ya konuşan Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatlarından Sezin Uçar, “Adliyede olağanüstü bir hal vardı. Müvekkillerimizle sağlıklı görüşme gerçekleştirilemedi. Yine olağanüstü bir gizlilik var” dedi. 

‘GÖNDERİLECEKLERİ HAPİSHANE KAPALI ZARFLA POLİSLERE TESLİM EDİLDİ’
Tutuklama müzekkeresinden sonra komünistlerin hangi hapishaneye götürüleceğinin yazıldığını ancak kapalı bir zarfla polislere teslim edildiğine dikkat çeken Uçar, “Savcı aynı tavrını sürdürüyor. Can güvenliklerinden endişeliyiz” vurgusu yaptı. 

‘TEM POLİSLERİ TUTUKLANINCA SİZİ BİZ ALACAĞIZ DİYE TEHDİT ETTİ’
Polislerin komünistleri tehdit ettiğini de kaydeden Uçar, şöyle devam etti: “Tutuklanınca bizden kurtulamayacaksınız, işiniz bitince sizi tekrar biz alacağız diye tehdit ettiler. İşkence sürüyor mu, kaçırıldılar bundan kaygılıyız daha doğrusu hayatta olup olmadıklarından endişe duyuyoruz.”

HOLLANDA RESMİ KURUMLARINA ÇAĞRI
Uçar, tutsak edilen Mehmet Mustafa Uzkar’ın Hollanda vatandaşı olduğunu belirtti ve Hollanda resmi kurumlarına komünistlere yönelik işkence ve hukuksuzluğun sona erdirilmesi için harekete geçme çağrısı yaptı. (ETHA, AD)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑