Edebiyat

Published on Mayıs 31st, 2020

0

“Türkiye’nin Nietzsche’si” Oruç Aruoba yaşamını yitirdi

Türkiye‘nin yetiştirdiği en önemli düşünürlerden biri olan Aruoba, Hume, Rilke, Wittgenstein, Nietzsche, Von Hentig, Başo ve Celan‘ın eserlerini Türkçe’ye çevirerek literatüre kazandırmıştır.

“Türkiye’nin Nietzsche’si'”olarak adlandırılan, felsefeci, akademisyen, yazar, şair Oruç Aruoba 72 yaşında yaşamını yitirdi.

“İle”, Uzak, “Yakın”, “Yürüme”, “De ki İşte”, “Tümceler”, “Ne ki Hiç” isimli kitaplarıyla tanınan Aruoba, Hume, Rilke, Wittgenstein, Nietzsche, Von Hentig, Başo ve Celan’ın Türkçe’ye çevirerek, literatüre kazandırdı.

Aruoba, özgün bir dille yazdığı haiku (Japon tarzı kısa şiir) tarzındaki şiirleriyle de geniş kitlelere ulaştı.

Oruç Aruoba hakkında

Akademisyen olarak başladığı kariyerine yazar ve çevirmen olarak devam etti. Edebiyata ve düşünce dünyasına önemli katkıları oldu. 

Türkiye‘nin yetiştirdiği en önemli düşünürlerden biridir. Hume, Rilke, Wittgenstein, Nietzsche, Von Hentig, Başo ve Celan‘ın eserlerini Türkçe’ye çevirerek literatüre kazandırmıştır.

1976 yılında başlamak üzere bir yıl süreyle Almanya‘daki Tübingen Üniversitesi‘nde felsefe semineri üyeliği yaptı. Ayrıca 1981‘de Yeni Zelanda‘ya gitti, Victoria Üniversitesi‘nde konuk öğrenim üyeliğinde bulundu. 

1983 yılında akademisyen olarak çalışmayı bırakıp üniversiteyle ilişiğini kesti. Bu dönemde İstanbul‘a yerleşti ve çeşitli basın organlarında yayın yönetmenliği, yayın kurulu üyeliği ve yayın danışmanlığı yaptı. Ağırlıklı olarak yazı ve çeviri işleriyle uğraştı.

Bir dönem Açık Radyo‘da Filozof Dedikoduları isimli programı da hazırlayıp sundu. Wittengstein’ın eserlerini Türkçe’ye ilk çeviren kişi olarak da biliniyor.

14 Temmuz 1948 yılında Karamürsel’de dünyaya geldi. ortaöğrenimini Ankara TED Koleji’nde tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi’ne devam etti.

Psikoloji bölümünden lisans ve yüksek lisansını aldı. Yine aynı üniversitede felsefe bilim uzmanı oldu. 1972 ve 1983 yılları arasında öğretim üyesi olarak görev yapan yazar, felsefe bölümünde doktorasını da tamamladı.

(bianet – RT)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑